Ana Sayfa / Albümler / Bir Milenyum Açan Albüm: Kid A

Bir Milenyum Açan Albüm: Kid A

Oxfordshirelı beş lise arkadaşı lisede kurmuş oldukları On a Friday adlı grubu üniversitede değişik şehirlere gittiklerinden dolayı dağıtırlar. Fakat üniversite sonrasında yeniden birleşen gurup EMI ile albüm anlaşması imzalar. Üç tane başarıya ulaşmış albüm çıkaran grup, bilhassa Ok Computer albümünden sonrasında adını tüm dünyaya duyurmayı başarır. Fakat grup üyeleri ve bilhassa Thom Yorke için bir şeyler hala eksiktir. Kafi üne ve paraya ulaşmış olmaları bir çok sanatçının aksine onları etkilemez. İlk üç albümde elde ettikleri sesi ve müzik tarzını değişiklik yapma sonucu alırlar. Bundan dolayı onlar kendilerini kariyerlerinin sonuna kadar benzer albümler çıkaracak sanatçılar şeklinde görmemektedirler. 2000 senesinde ilk kez grup üyelerinden birinin evladı olacak olması da bu yeni albüme isim verir: “Kid A”.

Albümün kayıtları süresince grup üyeleri daha ilkin yaptıkları her şeyi köşeye bırakırlar. Gitarlar, parçaların çoğunda kılıflarında kalmış drum machineler, synthesizerlar, bilgisayar programları ve daha bir sürü çağdaş enstrüman işin içine dahil olur.

Albümün ilk parçası Everything In It’s Right Place’i Thom, grubun altıncı üyesi olarak görülen Nigel Godrich ile birlikte kaydeder. Ve kaydı dinleyen öteki dört grup üyesi tabiri caizse neye uğradıklarını şaşırırlar, bundan dolayı bu akıl almaz değişiklik onlara bile şok edici gelmiştir. Fakat bu şaşkınlığın yanında büyülendiklerini de Kid A döneminde verdikleri röportajlarda dile getirirler. Everything In It’s Right Place’in ilk beş notası kim bilir grup üyeleri bir yana, şarkıyı ilk kez dinleyen herkesi tesiri altına alır. Albümün öteki parçası Kid A ise yeni doğan bir çocukla ilgili olduğundan ninniye benzer bir melodi üzerine Thom Yorke’un izole vokallerini duyabileceğimiz bir başka sıradışı parça.

The National Anthem’deki doğaçlama üflemeli çalgı seslerinden, Motion Picture Soundtrack’teki harp sesine kadar çeşitli enstrümanların kullanıldığı albümde grubun sınırlarını aştığını ve alternatif müzik için yeni bir milenyumu açtığını söylemek oldukça kolay. Hatta grubun eski müziği ile Kid A süreci müziği arasındaki farkı kendi gözlemlemek isteyenler internete “Radiohead – Crazy” yazıp çıkan sonuçlardan birini dinlediklerinde Motion Picture Soundtrack’in 1992 yılındaki akustik olarak kaydedilmiş versiyonunu bulup farkı daha rahat görebilirler.

Albümdeki en dikkat çekici parçalardan biri grubun Idioteque adlı deneysel çalışmasıdır. Jonny’nin kaydettiği kırk dakikalık rastgele drum machine kaydını dinlerken Thom, sekiz saniyelik inanılmaz bir kısım bulur. Bunu parçadan keser ve üzerine de öteki enstürmanlarla birlikte vokal de eklediklerinde kim bilir Radiohead’in en başarıya ulaşmış çalışmalarından biri ortaya çıkar. Hatta bir konser klasiği olan Idioteque’yi bir çok Radiohead fanı albümdeki en sevilmiş olduğu parçalar içinde gösterir.

How To Disappear Completely, albümde kim bilir Ok Computer havası hissedebileceğiniz tek parça. Parçanın sözlerinde Thom, 1997’deki Glastnbury performansı esnasında kendi kendine yeniden etmiş olduğu bir cümleden etkileniyor. Konser süresince heyecanlanmamak için “I’m not here, this isn’t happening. (Ben burada değilim, bunlar olmuyor.)” diye kendi kendine yeniden eden Thom, bu cümleyi büyüleyici bulup bir şarkıya çeviriyor ve kim bilir Radiohead diskografisindeki en melankolik şarkılardan biri ortaya çıkıyor.

Kid A, her bakımdan sıradışı bir albüm olmasının yanında da Radiohead için bir güç gösterisidir. Müzikte bir sınırlarının olmadığını ve her koşulda başarıya ulaşmış bir iş ortaya koyabileceklerini ilk kez gösteren albümdür. Kid A, Radiohead’i anlamanızı sağlar. Onların piyasa ne isterse değil, kendileri ne isterse onu yapacaklarını, amaçlarının para yada ün olmadığını yalnız yarattıkları ile kendilerini doygunluk etmeye çalıştıklarını gösterir. Ve en önemlisi müzik yaparken ne kadar mutlu olduklarını size hissettirirler.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir