Ana Sayfa / Albümler / BİR BÜLENT ORTAÇGİL SENFONİSİ

BİR BÜLENT ORTAÇGİL SENFONİSİ

Bülent Ortaçgil, bu kez konser DVD’si ile fanatiklerinin karşısına çıkıyor. Arşivlik bir emek harcama olarak düzenlenen ‘Senfonik Ortaçgil’, 2 DVD’den oluşuyor.

Bülent Ortaçgil ilk kez bir konser DVD’si ile müzikseverlerin karşısına çıkıyor. Sadece bu DVD yalnız bir konser kaydı değil arşivlik bir emek harcama olarak hususi ilgiyi hak ediyor. Ada Müzik’ten gösterilen 2 CD ve 2 DVD’den oluşan çalışmada 2012 senesinde Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu’nda düzenlenen konserin yanı sıra sahne arkası ve röportajları, Ortaçgil ve yol arkadaşlarının arşivlerinden seçmeler, “Mavi Kuş”un ilk kez yayınlanacak canlı performans görüntüleri ve sanatçının tüm video klipleri içeriyor.

Konserde, Ortaçgil’e orkestra şefi İbrahim Yazıcı yönetiminde 26 kişilik dev yaylı grubu ile usta müzisyenler Erkan Oğur, Kalımlı Duyarlar, Cem Aksel, Gürol Ağırbaş, Birol Ağırbaş, Barlas Tan Özemek enstrümanlarıyla Birsen Tezer ise vokali ile birlikte rol alıyor.  ‘Senfonik Ortaçgil’; sanatçının son dönem müzikkariyerine toplu bir bakış niteliğini taşıması bakımında arşivlik bir emek harcama niteliği taşıyor.

Bülent Ortaçgil'in gözünden Fikret Kızılok
Bülent Ortaçgil’in bakış açısından Fikret Kızılok

 Dr. Ersin Aslan’ın anısına

Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu’nda düzenlenen konser Dream TV’den yayınlanmıştı. Ortaçgil’in artık bir klasik olan ‘Sen’ albümünün yaylı sazlar için bestelenmiş yorumlarının yanı sıra sanatçının öteki klasiklerini de içeriyor. Konser,  2012 senesinde vazife başlangıcında uğramış olduğu hücum sonucu yaşamını kaybeden Dr. Ersin Aslan’ın anısını yaşatmak için düzenlenmişti.

Ortaçgil’in Kaleminden ‘Senfonik Ortaçgil’:

“Bu 3. kez canlı performansımı kaydetme girişimim. Ötekini asla beğenmedim. Yanlış anlamayın; müzikten memnundum, iyi çalınmıştı sadece görüntülü müzik kaydetmek başka bir profesyonellik!

Bu kez de tam hoşnut olmamakla beraber hem fazlaca iyi icra edilmiş bir konseri dinleyiciye sunmak hem de 20 senedir beraber çalan grubun öyküsünü belgelemek için aralıklarla 4 senedir uğraştığımız bu DVD/CDyi yayınlamaya karar verdik.  Gece güzel; konuklar, müzisyenler güzel; mekân ve dinleyiciler güzel, varsın birkaç eksiklik de olsun diye düşünüyoruz. Meraklısı için birkaç not da verelim;

Her bir enstrüman ayrı ayrı kanallara kayıt edildi. Birkaç ufak kere haricinde asla müdahale edilmedi. Yalnız şansızlık işte; bas kanalı kullanılamayacak kadar kirli olduğundan stüdyoda tekrardan kaydedildi! Dream TV’nin yayınladığı görüntüler haricinde bizim çektirdiğimiz araç-gereç mix edildi. Becerebildiğimiz ürün elinizdedir.

Alın teri döken her insana teşekkürler…”

Kaynak : https://www.cnnturk.com/kultur-sanat/bulent-ortacgilden-arsivlik-calisma-senfonik-ortacgil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir