Ana Sayfa / Spor / Binicilik Kıyafetleri Nedir?

Binicilik Kıyafetleri Nedir?

Binicilik Kıyafetleri Nedir?

Binicilik, vücudun tüm kaslarını çalıştıran ve ”arada bir yaparım.” diyemeyeceğiniz, bağımlılık meydana getiren bir spordur. Sadece, güvene dayalıdır. Yalnızca sizin ata değil, atın da size güvenmesi gerekir. Eğer biniciliğe hemen hemen başlıyorsanız, kendinize güvenmeniz için binicilik gereksinimlerini sağlamanız gerekir. Bu sayede kendinize ve dolayısıyla atınıza güvenmeniz de daha kolay olacaktır.

Bundan dolayı sürüşün daha güvenli ve konforlu olması için doğru giysilerin ve malzemelerin temin edilmesi gerekmektedir.

Binicilik sporunda standart giysiler ve malzemeler kullanılır. Biniciliğe ilk başlayanların dikkat etmesi ihtiyaç duyulan birinci mevzu giysilerin rahat ve bedene uygun olmasıdır.  Eğer ilk başta çizme giymek istemiyorsanız, üzengiden kaymayacak özellikte bir ayakkabı temin etmelisiniz.

Bunun haricinde binicilikte en mühim malzemelerden biri de kasktır. Kesinlikle kask takmaya itina göstermelisiniz. Kask, binicilik sporunda güvenliğin sağlanması için eğer olmazsa olmazdır. Kask takmanın çoğunlukla engel atlama ya da değişik ileri düzey binicilik eylemlerinde kullanılması gerektiği düşünülür. Sadece kask, her sürüşte takılmalıdır.

Binicilik pantolonunun seçimi de oldukça önemlidir. Pantolon için dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan, diz kısmıdır. Diz kısmı kesinlikle oldukca sıkı olmamalıdır. Bunun haricinde kalçaya da tam oturmalıdır ve herhangi bir potluğu bulunmamalıdır.

Çizmeler de binicilik sporunda oldukça önemlidir. Çizmelerin kısa olmamasına, bacağı sıkmadan sarmasına dikkat edilmelidir. Binicilik sporu için üretilmiş çizmelerin tabanları bu spora özgü olarak yapılmıştır. Kaymayan tabandır.

Eldivenler, bilhassa soğuk havalarda sürüş için önemlidir. Eldivenlerin bu sebeple deriden  ya da deri takviyeli malzemeden temin edilmesi gerekmektedir. Eldivenlerin tek özelliği sürücünün ellerinin üşümesini engellemekten oldukca, dizginlerin kaymamasını sağlamak ve daha rahat bir denetim sağlamaktır.

Binicilik için kamçılar, yarışmalarda kullanılmaktadır. At terbiyesi için kamçılardan yararlanılır.

Ceketler, binicilik için illa ki  temin edilmesi ihtiyaç duyulan bir giyim değildir. Sadece ceket giyilecek ise dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan nokta, omuzların sıkı olmamasıdır. Binici, ceketin içinde rahatça hareket kabiliyetine haiz olmalıdır.

Koruyucu yelek, bir öteki güvenlik aracıdır. Bilhassa biniciliğe hemen hemen başlamış olan kişilerin attan düşme ya da engel atlama şeklinde eylemlerinde ne olursa olsun giymesi gerekir. Koruyucu yelekler, vücudun düşme durumlarında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir