Ana Sayfa / Spor / Bilek Güreşi

Bilek Güreşi

Bilek Güreşi

Bilek Güreşi

 

 

 

 

Bilek güreşi insanlık tarihinin en eski spor dallarından bir tanesidir. Resmi müsabakalar 20. yüzyıla denk gelse de bu spor yüzyıllardır dünya genelinde yapılmakta olan bir spordur.

Bilek güreşi iyi mi yapılır?

Bilek güreşinde iki sporcu, bu spor için hususi olarak meydana getirilen bir masada karşı karşıya gelir.  İki sporcuda tercihlerine gore masada belirlenen bölüme sağ ya da sol dirseklerini koyarlar. El ele tutuşan sporcular destek noktalarını ise öteki elleri ile tutarlar. Karşı karşıya gelme başladıkta sonrasında her sporcu rakibinin elinin dış kısmını masanın kenarlarında belirlene alana değdirmeye çalışır. Elin dış yüzeyinin bu alana değmesi ya da hakemce belirlenen seviyeye kadar gelmesi maçın galibini belirlemeye yeterlidir. Spor ayakta yapılabildiği şeklinde bununla beraber engelli sporcuların oturarak yapmış olduğu çeşidi de vardır.

Bilek güreşi kuralları

Tanımı üstünden bakıldığında kolay bir spor olarak görünse de bilek güreşi de kendi içersinde bazı kurallar barındırmaktadır.  İşte o kurallar;

  • Her iki sporcuda hakemin komutu öncesinde rakibine baskı uygulayamaz.
  • Her iki sporcudan birinin dirseğinin, masada dirseklerin konulması için belirlenen alandan çıkması yada kayması kaide ihlali olarak kabul edilir.
  • Sporcuların rakibin elini tuttuğu elin dışındaki elleriyle tuttukları tutacakları bırakmaları kaide ihlalidir.
  • Hakemin elleri birleştiği esnada izinsiz olarak elleri oynatmak yada birleştirilen parmakları açmak kaide ihlali sayılır.
  • Yarışmalarda yargıcı kararlarına itiraz yoktur. Yalnız maç sonunda karşı karşıya gelme sonucuna itiraz hakkı vardır. Hakemler itirazı haklı görürse maç tekrarı yapılabilir.
  • Yarışma başlarken eller birbirine paralel ve dirsekler masada belirlenen noktalara temas etmek zorundadır. Avantaj sağlayacak konum elde edilmesi durumda karşı karşıya gelme başlatılmaz.
  • Maç başladıktan sonrasında bir sporcunun 2 faul alması rakibinin karşılaşmayı kazanmasına niçin olur.
  • Sporcunun bir müsabakada iki kez yenik edilmesi elenmesine niçin olur.
  • Bir kere yıkılan sporcu mağluplar grubunda müsabakalara devam eder. 2 kez galip gelen sporcu ise galipler grubunda müsabakalara devam eder. Mağluplar grubundaki rakiplerini yenen sporcu final müsabakalarında yer almaya hak kazanır.

Bilek güreşi zamanı

Bilek güreşi zamanı daha öncede dediğimiz şeklinde insanlık zamanı ile nerede ise eşittir. Sadece ilk resmi müsabakalar meydana getirilen araştırmalara gore 1952 senesinde ABD’de yapılmıştır. California’nın Petaluma şehrinde bulunan Gilardi adlı salona meydana gelen ilk resmi müsabakalardan 10 yıl sonrasında ise gene California’da ilk dünya şampiyonası gerçekleştirildi. Öteki devletlerinde katılımıyla meydana gelen ilk dünya kupası ise 1979 senesinde yapılmıştır.  Hemen sonra 1984 yılına kadar her yıl tekrarlanan şampiyonaya bu yıl ara verildi. Peşinden 1985 senesinde tekrardan süregelen şampiyona 1997 yılına kadar devam etti. 1997 şampiyonasında yaşanmış olan itilaflar sebebiyle şampiyona her yıl iki değişik ülkede yapılmaya başlandı ve bu şekilde devam etti. Ülkemizin katılmış olduğu ilk şampiyona ise 1988 senesinde İsveç’te meydana getirilen şampiyonadır. Bilek güreşinde ilk madalyamızı ise 90 Kilogram’da yarışan Turan Enginsoy almıştır.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir