Ana Sayfa / Spor / Bilardo Oynarken Nelere Dikkat Edilir?

Bilardo Oynarken Nelere Dikkat Edilir?

Bilardo Oynarken Nelere Dikkat Edilir?

Bilardo Oynarken Nelere Dikkat Edilir?

Bezle kaplı ve kauçuk minderler tarafınca sınırlandırılmış düz bir masa üstünde oynanan bilardo, kapalı mekan spor dallarındandır. Belli kurallar çerçevesinde topun istenilen hedefe uygun şekilde isteka ile doğru bir açıya ve hıza bağlı olarak kullanma kabiliyetine ve bilgisine dayalı spor, cepli ve cepsiz bilardo olmak suretiyle iki temel gruba ayrılır. Cepli bilardo da amaç masa üstündeki bant sınırlarında bulunan deliklere hedef topun sokulmasıdır. En oldukca malum cepli bilardo türleri içinde Amerikan bilardosu olarak da adlandırılan 8 top yanında, 14+1 ve snooker bulunur. Daha oldukca 3 top ve 3 bant çeşidiyle malum cepsiz bilardo da ise amaç oyunun kuralları çerçevesinde hedefteki toplara vurmaya ve puan kazanmaya yöneliktir.

Ekip ya da bireysel olarak oynanabilen bilardo türlerinin kendi kuralları yanında oyunun genel olarak taşımış olduğu kurallar da mevcuttur. Tüm oyuncular her şeyden ilkin oyunun kurallarını bilmek ve bu kuralları uygulamak ile mesuldür. Oyunda açılış kura ya da atış ile belirlenir. Topu kısa banda yakın bırakan oyuncu top seçme ve oyuna başlama ya da başlatma hakkına haizdir. Oyuncunun faul yapmış olduğu durumlarda kazanılmış olduğu sayı geçersiz sayıldığı şeklinde oyun hakkı öteki oyuncuya geçer. Oyunda faul olarak kabul edilen durumlar ise topların hareketi devam etmiş olduğu sırada meydana getirilen vuruşlar, topa el, kol ya da giyim ile herhangi bir temas durumu, oynanan topun masa dışına çıkması ya da küpeşteye temas etmesi ve yanlış topla oynanmasıdır. Ek olarak oyuncunun rakibini rahatsız edici durumlardan kaçınması, oyuncuların yargıcı aracılığı ile iletişime geçmeleri ve komite tarafınca belirlenen kurallara uyma zorunluluğu söz mevzusudur. Bilardo molaları 3 dakika olup mola hakları oyun esnasında yargıcı tarafınca oyunculara bildirir.

Duruş, tutuş ve vuruş olmak suretiyle üç aşamalı bir unsura haiz bilardo sporunda, oyuncularda fizyolojik zorlamalar oldukca fazla olmadığı için sakatlanmalar oldukca düşük ihtimaller taşır. Sadece gene de, oyuncuların verimli olabilmeleri ve istedikleri duruşu rahatça yapabilecek vücut pozisyonlarını sağlayabilmeleri açısından kol ve bacak kasılmalarına, eklem bölgelerinde oluşabilecek sorunlara karşı dikkatli olmaları gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir