Ana Sayfa / Akustik / Beyoncé’tan yeni albüm Lemonade

Beyoncé’tan yeni albüm Lemonade

Yıldız müzisyen altıncı albümü Lemonade’de hususi yaşamı ve hanım hakları üstüne yoğunlaşıyor.

Beyoncé
Beyoncé

Beyoncé, üç yıl aradan sonrasında gene ansızın gündemin orta yerine düşen bir albümle karşımızda. Gerçi bu sefer Şubat’ta yayınladığı Formation ile hazırlıklı olun mesajını vermişti. Yeni albüm Lemonade’in selefiyle tek benzerliği, ansızın çıka gelmesi değil. Bu da tıpkı bundan önceki benzer biçimde bir video albüm. Doğrusu şarkılar ortalama 60 dakika devam eden bir kısa film halinde sunuluyor.

23 Nisan’da HBO’da prömiyerini icra eden ve TIDAL üstünden stream’e oluşturulan Lemonade’i hususi kılan bilgileri masaya yatırdık.

Video albümün trailer’ını derhal aşağıdan izleyebilirsin.

Tematik bütünlük

Albüm ihanet ve sonrasında gelen affetme üstüne kurulu. Sezgi, inkar, ilgisizlik, boşluk ve diriliş başlıklarıyla bölümlere ayrılıyor. Beyoncé aslına bakarsak kendi ilişkisinden yola çıkarak Amerikalı her kadının, bilhassa siyahların, kendini bulabileceği bir öykü konu alıyor. Aldatılma temasına karşı, yenilgiden fazlaca,

direniş ve savaşım tasvir ediliyor. O ve Jay-Z müzik dünyasının en popüler çifti ve karşımızda söze “Beni aldatıyor musun?” diye başlamış olan bir albüm var. Hal bu şekilde olunca albümün içinde ne olduğu Beyoncé’nin müziğini seven sevmeyen her insanın ilgisini çekecektir.

Değişik konuklar, varlıklı müzikal çeşitlilik

Jack WhiteJames BlakeKendrick Lamar ve The Weeknd düet manasında albümde oranı olan konuklar. Her biri değişik müzikal geleneklerden geliyor ve kendi alanlarında en iyi olarak anılıyorlar. Düetlerdeki bu çeşitlilik naturel olarak şarkılara da yansıyor. Trap’ten girip, country’den çıkıyoruz. Ek olarak albümün

güçlü bir rock damarı da mevcut, King Crimson’dan ve Led Zeppelin’den sample’lar kullanılmış. Lemonade’in güzelliği çeşitli türleri içinde barındıran eklektik bir pop albümü olmasında.

Feminist ve özgürlükçü söylem

Hanıma biçilen güzel duyu normları çoğunlukla eleştiren hanım hakları savunucusu ozan Warsan Shire’ın şiirlerinin albümde tesiri büyük. Film süresince giriş bölümlerinde konuşma diliyle okunan sözler Shire’ın For Women Who Are Difficult To Love ve Nail Technician as Palm Reader benzer biçimde şiirlerinden. Don’t Hurt Yourself isminde şarkıda da Malcolm X’in ABD’nın en korumasız kadınlarının siyahi

hanımefendiler olduğuna dair sözleri alıntılanmış. Freedom ise Kendrick Lamar’ın eşliğinde insan hakları ve özgürlük üstüne eğiliyor, Nina Simone ve Aretha Franklin’den almış olduğu kuvvetle. Beyoncé, albümün filmimizde de Serena WilliamsIbeyiChloe ve Halle Bailey benzer biçimde sevilmiş olduğu hanımlarla güç birliği yapıyor.

Beyoncé ve çetesi
Beyoncé ve çetesi

Her bir şarkıda Beyoncé imzası

Albüm, içeriğiyle olmasıyla birlikte sanat içerikli estetiğiyle de Beyoncé’nin imzasını taşıyan oldukça kişisel bir emek harcama. Albümün yapımcısı olan pop yıldızı her bir şarkıda prodüktör ve besteci olarak içeriyor. Samimiyetine inanıp inanmamanın dinleyiciye kalmış olduğu bir Beyoncé otoportresi sunan Lemonade, hem müzikal olarak hem içerik olarak Beyoncé’nin olgunluk sürecini yansıtıyor.

Yaşam sana limon veriyorsa…

Bu albümde Beyoncé’nin arkasında esin almış olduğu kuvvetli hanımefendiler var: Kendi büyük anası Agnéz Deréon ve Jay-Z’nin büyük anası Hattie White. Lemonade adı, Hattie White’ın 2015 Nisan’ında 90. yaş gününde yapmış olduğu konuşmaya dayanıyor. White, inişler ve çıkışlar yaşadığını fakat yaşam ona limon sunduysa, ondan limonata yapmayı bildiğini söylemiş. Albüme adını veren bu konuşma Freedom isminde şarkının sonunda karşımıza çıkıyor.

Beyoncé – “Lemonade”

 1. Pray You Catch Me
 2. Hold Up
 3. Don’t Hurt Yourself featuring Jack White
 4. Sorry
 5. 6 Inch featuring The Weeknd
 6. Daddy Lessons
 7. Love Drought
 8. Sandcastles
 9. Forward featuring James Blake
 10. Freedom featuring Kendrick Lamar
 11. All Night
 12. Formation
Kaynak : https://www.redbull.com/tr-tr/bes-maddede-beyonce-lemonade

OKUDUYSANIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler süre içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre hekim muayenesinin yerini alamaz, hekim muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Renkfm isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en ufak bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir