Ana Sayfa / Akustik / Bestecisini Bile İntihar Ettiren Şarkı: Gloomy Sunday

Bestecisini Bile İntihar Ettiren Şarkı: Gloomy Sunday

Macaristan’ın en mühim besteci ve söz yazarlarından önde gelen Rezso Seress, 1933 yılının bir pazar gününde ıslık çalarak kendi kendine mırıldanırken, aniden kulağına oldukça hoş gelen bir melodi keşfetti. Macarcası Szomoru Vasamap olan şarkının Türkçe adı ise Kasvetli Pazar‘dı.

Rezso Seress

Derin şarkıda aşka düştüğü kız tarafınca terk edilen bir gencin düşmüş olduğu umutsuzluk ve üzüntü anlatılıyordu.

Seress’in şarkıyı bestelemesinden derhal sonrasında, şarkıyı dinleyen hanım, bir şişe zehir içip hayatına son verdiğinde arkasında yalnız iki kelimelik bir not ve ölü duygular bırakmıştı. Bundan dolayı bu hanım, Seress’in aşka düştüğü hanımdan başkası değildi. Ve notta yazanlar şöyleydi: Gloomy Sunday.

Şarkısıyla “uğursuz” etiketini üstüne yapıştıranlara bir yanıt veremeyen Seress, kapısına gittiği her plak şirketi tarafınca yine ve yine uğursuz olarak damgalanmasına karşın kararlıydı, şarkısına güvenmeye devam etmişti. Ve haklı da çıkmıştı, Gloomy Sunday 1936 senesinde Hal Kemp Orkestrası tarafınca çalınmasıyla beraber, tüm Avrupa’da aniden popüler hala gelmişti.

Şarkının popülaritesi yayılmaya devam ediyorken, 1936 yılının Şubat ayına gelinmişti. O günlerden birinde, Budapeşte polisi, adı Joseph Keller olan bir ayakkabı tamircisinin cesedini buldu. İntihar etmiş olan Keller, şakağının ortasına bir el ateş ederek kendini öldürmüş ve arkasında ise Gloomy Sunday’in sözlerinden birkaç mısra yazdığı notu bırakmıştı. Bu intiharın üstünden daha yalnız birkaç gün geçmişti ki, adı bilinmeyen bir çingene orkestrası tarafınca bir gece kulübünde çalınan şarkı bununla beraber bir intiharı daha getirdi. Gece kulübünden dışarı hızlıca çıkan bir adam alnına ateş ederek intihar etti. Toplumda tepki uyandırmaya süregelen şarkıyı, Budapeşte polisi yasaklama sonucu almayı düşünüyordu. Bu sonucu tetikleyen en mühim özellik ise, intihar edenlerin pikaplarında bıraktığı Gloomy Sunday plakları yada şarkının sözlerinden oluşan notlardı.

Macar söz yazarı Lazsio Javor ile beraber şarkının hüznünü derinleştirmek isteyen Seress, Gloomy Sunday’i birkaç söz dizesiyle daha da zenginleştirdi. 1941 senesinde ABD Birleşik Devletleri’nde Billie Holiday, Gloomy Sunday’i seslendirdiğinde şarkı İngilizce sözleriyle beraber tüm dünyaya yayıldı. Avrupa kültür mozaiğini parçalara ayıran şarkı, İkinci Dünya Savaşı esnasında Polonya, Macaristan ve Avusturya radyolarında onlarca kere ve onlarca kere çalınıyordu.

Artmaya süregelen intiharlar, Berlin’de bir ayakkabı tüccarının kendisini asması ve arkasında bir Gloomy Sunday notu bırakmasıyla devam ediyordu. New York’ta bir daktilo yazarı, kendisini gazla zehirleyerek öldürdüğünde, pikabındaki plak Gloomy Sunday’di.

İntihar edenler göz önüne alındığında, bunun yaşla ilgisi olmadığı anlaşılıyordu. 82 yaşındaki bir adam evinin penceresinden kendini atarken, Gloomy Sunday çığlığıyla hayata veda etmişti. Sonrasında 14 yaşındaki bir kız evladı kendini boğarak hayatına son verdiğinde cebinde “Macar İntihar Şarkısı” yazılı bir not bulunmuştu.

Yaşanmış olan en garip intihar ise Roma’da gerçekleşmişti. Genç bir adam, yoksul bir dilencinin bu şarkıyı dinlediğini duyunca, bisikletini kenara park etmiş ve cebinde ne kadar parası var ise hepsini bu dilenciye verdikten sonrasında bulunmuş olduğu yerdeki köprüden atlayıp kendini derin sulara bırakarak intihar etmişti.

Gloomy Sunday’in yarattığı kasvetli intihar dalgası, başta Macaristan olmak suretiyle tüm Avrupa ve hatta tüm dünyada olmak suretiyle tesirini göstermişti.

Bir Nazi toplama kampından sağ olarak kurtulmasına karşın artık eski sağlığı yerinde olmayan Rezso Seress, tekrar hiçbir vakit Gloomy Sunday kadar hit olabilecek bir şarkı çıkaramadı. Süre içinde kaybetmiş olduğu özgüvene, ruhunu saran umutsuzluğa ve sevilmiş olduğu kadının ölmüş olmasıyla beraber gelen yalnızlığa daha çok dayanamamış olan Seress, 1968 senesinde Budapeşte’nin en büyük ve yüksek binalarından birinden kendisini aşağı bırakarak intihar etti.

Şarkı ise ölümcül ölümsüzlüğünü hiçbir vakit kaybetmedi.

Şarkının orijinal versiyonu:

Şarkının büyük tesir yaratan Billie Holiday versiyonu:

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir