Ana Sayfa / Konser / BBT; Özgün Ve Cesur Repertuvarı İle Yeni Sezona Hazır.

BBT; Özgün Ve Cesur Repertuvarı İle Yeni Sezona Hazır.

BBT bu sürem “bir problem mu var?” hashtag’i ile toplumsal medya tanıtımlarına başladı.

Özgürlük, dayanışma, sevmek, insan, vicdan, diğeri şeklinde alt başlıklarla sürem tanıtımını sürdürüyor.

Bu kelimeler vesilesiyle bugün tüm dünyaya egemen olan tekinsiz atmosfere dikkat çekilirken bir taraftan da sürem repertuvarına dair ipuçları veriliyor.

BBT’de seçimle göreve gelen Alican Yücesoy’un Genel Sanat Yönetmenliği’nde çalışan genç ekip, üçüncü sezonunda da seyirciye yenilikçi bir sorumluluk sunuyor.

Ülkede ve dünyada olanlara duyarlı, dönemin ruhuna tiyatro yöntemiyle tepki veren bir sanat politikası izlemeyi amaçlayan BBT’de, yeni metinler ve güncelle ilişkisini canlı tutan içerikler göze çarpıyor.

Bu sürem sahnelenen oyunların tümü İstanbul’da ilk kez izleyici ile buluşacak.

Politik olana yeni bir dil kazandıran Jonas Hassen Khemiri’nin ‘Kardeşlerimi Arıyorum’ isminde oyunu Ekim ayında prömiyer meydana getirecek.

Almanya’daki rejileri ile tanınan Caner Akdeniz’in yönettiği oyunda; günümüzde metropolleri saran kent terörü yenilikçi ve dinamik bir söylem ile ele alınıyor

Ahmet Sami Özbudak’ın, Bakırköy semtinden esin alarak yazım sürecine başladığı ‘SherlockHamid’ de Ekim ayında prömiyer meydana getirecek oyunlar içinde.

İstibdat döneminde geçen müzikli oyun; devrin baskı atmosferi içinde renkli karakterleri ile bir cinayetin izini sürüyor.

Polisiye türüne göz kırpan SherlockHamid’i son yıllarda alternatif tiyatrolarda başarıya ulaşmış oyunlara imza atan genç yönetmen Berfin Zenderlioğlu yönetiyor.

İstanbul Tiyatro Festivali kapsamında Kasım ayında prömiyer meydana getirecek olan ‘Seni Seviyorum Türkiye’ değişen koşulların içinde ülkeye dair hoşnutsuzlukları olanların ilinti ile kurmuş oldukları ilişkiyi sorguluyor.

Kalanların ve bir ülkeyi sevmeye çabalayanların hikâyesini özetleyen oyunun yazarı Ceren Ercan, yönetmeni ise Yelda Baskın.

Emrah Eren’in proje tasarımını, Çiğdem Erken’in müzik direktörlüğünü üstlendiği ‘Cıngıllı’, Aralık ayında izleyici ile buluşacak.

Eren’in tematik konser olarak tanımladığı proje; yerli müzikallerimizden örnekleri Türkiye zamanı ile iç içe geçirerek seyirciye keyifli bir seyirlik sunuyor.

Geçtiğimiz sürem Avrupa’da pek oldukca değişik tiyatro tarafınca sahnelenen Ferdinand von Schirach’ın ‘Terör’ isminde oyunu İstanbul’da ilk kez BBT’de sahnelenecek.

Oyun; bugünün dünyasında devlet ve insan arasındaki ilişkiyi hukuk açısından münakaşaya açıyor. İnteraktif bir yapısı olan oyunda; yakın süre ilkin gerçekleşen bir tayyare kaçırma girişimi ekseninde pek oldukca güncel sual masaya yatırılıyor.

Terör’ü; yenilikçi ‘Komik Karanlık’ rejisi ile BBT seyircisinin dikkatini çeken Nurkan Erpulat yönetiyor.

Çocuk tiyatrosunda yeni bir dil arayışını önemseyen BBT, bu sürem Özer Tunca’nın ‘Otobüs Durağında Üç Egoist’ oyununu Burak Dur’un örneksiz rejisi ile izleyici ile bir araya getiriyor.

Geçtiğimiz sezonlardan devam eden oyunlar ise şöyleki; William Shakespeare’in yazdığı, Tim Supple’ın yönettiği ‘Yanlışlıklar Komedyası’, İnci Aral’ın kitabından Emrah Eren’in uyarlayıp yönettiği ‘Kıran Resimleri’, Jean Genet’nin yazdığı, Oğuz Utku Güneş’in yönettiği ‘Hizmetçiler’  ve Wolfram Lotz’un yazdığı, Nurkan Erpulat’ın yönettiği ‘Komik Karanlık’.
Ekip sürem süresince pek oldukca sürpriz etkinliğe dair çalışmalarını da sürdürüyor.

Internasyonal alandaki ortaklıklarla sahnesini yeni deneyimlere açık tutarak içeriğini daha da genişletmeyi hedefliyor.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKEZ OKUSUN HERKEZ IZLESIN. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir