Ana Sayfa / Kitaplar / Başucu Kitabı Yapabileceğiniz 5 Eser

Başucu Kitabı Yapabileceğiniz 5 Eser

Başucu kitabı diyince onlar öteki kitaplardan ayrılıyor aslen bir noktada. Bu kitaplar, hayatımızda yeniden yeniden okunmaya ve hatırlanmaya kıymet nüanslar barındıran kitaplar oluyor. Bir sayfasını o günümüzü, birini ya da bir vakası düşünerek açabildiğimiz kitaplar. Yol göstericiliğine inandığımız kitaplar.


1) Minik Prens

Minik Prens asla şüphesiz her insanın bu listede olacağına neredeyse güvenli olduğu bir kitap. Antoine de Saint-Exupery tarafınca 1943 senesinde yazılan kitabın orijinal adı “Le Petit Prince”. Seneler öncesinden bugüne içinde yazan her şeyin hala hayatımızda bir yeri var. Çocuk kitabı benzer biçimde görünen fakat erişkin yaşamına sert bir eleştiri Minik Prens.
Her sayfasında bizim için bir şey gizli saklı. Minik Prensle birlikte öğreneceğimiz ve kendi yaşamımızı anlamlandırmaya çalışacağımız oldukça şey var.

“Çiçekler saf ve narindirler. Kendilerine güvenmeye çalışırlar. Dikenleri yüzünden fena göründüklerini düşünüyorlar…”

2) Palto

Palto, Nikolay Gogol tarafınca 1842 senesinde gösterilen bir kısa öyküdür. Öykünün başkahramanı Akakiy Akakiyeviç’in üstünden, yaşanmış olan eşitsizlikleri ve acıları büyük bir gerçeklikle anlatmıştır. Kitabın yazınsal yanı, kısa oluşu ve içinde taşımış olduğu mesajlarla tam bir baş ucu kitabı.

Dostoyevski’nin sözleriyle kitabın kıymetini oldukça daha iyi anlıyoruz.

“Çoğumuz Gogol’un Palto’sundan çıktık.”

“Ne de olsa insan ruhunun derinliklerine gizlice süzülüp, neler düşündüğünü öğrenmek ihtimaller içinde değil.”

3) Kendine Ilişkin Bir Oda

Virginia Woolf tarafınca kaleme alınan Kendine Ilişkin Bir Oda, 24 Ekim 1929’da ilk baskısını yapmış oldu. Kitapta Virginia Woolf başta hanımefendiler olmak suretiyle, edebiyatın içinde bulunmak ve yazmak isteyen her insana adım adım öğütler veriyor. Bir tek hanımefendilere ya da bir tek edebiyata diye düşünmeden içinden cesaret aktığını bilerek baş ucunuza koyabilirsiniz. Her insana, en oldukça hanımefendiler…


“İsterseniz kitaplıklarınıza kilit vurun; fakat zihnimin özgürlüğüne vurabileceğiniz ne bir kilit var ne de bir sürgü, ne de kapatabileceğiniz bir kapı.”

4) Yusuf Atılgan – Tüm Öyküleri

1921 doğumlu doğumlu yazar Yusuf Atılgan’ın tüm öykülerini bir araya getirmiş olduğu kitaptır. Kitapta 14 kısa öykü bulunuyor. Yazar bu öykülerde temel insan sorunlarını naif ve gerçekçi bir üslupla, kendi üslubuyla anlatmıştır. Yüzünüzde bir tebessümle okuyacağınız her bir öykü zihninize bir fikir, irdelenecek bir mevzu bırakacak. Bir oldukça öyküyü toplayan bu kitap bir tek 121 sayfalık bir baş ucu kitabı.

“Tüm dünya bana bir yaşama borçlu.”

5) Yalnızlık Paylaşılmaz

Son baş ucu kitabımız bir şiir kitabı. Özdemir Asaf‘ın şiirlerinden oluşan ve 1978 senesinde basılan bir kitaptır. Modern ve kısa tarzıyla değindiği şiirleri tam baş ucumuza koymalık. Her gece yatmadan yarına armağan edilecek, her bir dizesi bir yaşam dersi olan şiirler.

“Yalnızlık
Müziğin bile seni dinlemesidir.
Yalnızlık
İnsanin kendine mektup yazması
Ve dönüp-dönüp onu okuması
Yalnızlığın da ötesidir.”

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir