Ana Sayfa / Spor / Basketbolda Blok Yapmak

Basketbolda Blok Yapmak

Basketbolda Blok Yapmak

Basketbolda Blok Nasıl Yapılır?

Bir basketbol karşılaşmasında defans oynuyorsanız, blok koymayı doğrusu vuruş engellemeyi bilmeniz gerekir. Kısa blok öğrenebileceğiniz ve pratikle ustalaşabileceğiniz bir beceridir.

  1. Hergün egzersiz yapın. İyi bir vuruş engelleyicisi olabilmek için, fazlaca yükseğe zıplayabileceğiniz, fazlaca iyi bir fizyolojik durumda olmalısınız. Bununla birlikte, iyi bir dayanıklılığınız da olması  gerekir. Koşu ve ip atlama adım atmak için iyi bir seçenektir.
  2. Zıplama yetinizi geliştirmek ve bacaklarınızı kuvvetlendirmek için diz emek harcamaları yapın. Ayakta, sırtınız dik, dizlerinizi yavaşça bükerek yere iyice yaklaşın. Olabildiğince çömelin ve sonrasında tekrardan ayağa kalkın. 20 kereden oluşan setleri günde birkaç kere yavaş yavaş arttırarak tekrarlayın.
  3. Dizlerinizi iyice büktüğünüz bir pozisyondan zıplamaya başlayın. Ayakta dururken, oldukça süratli bir halde yere çömelin sonrasında bacaklarınızdaki gücü kullanarak olabildiğince yukarı zıplayın. Yere bastığınızda derhal tekrardan çömeldiğiniz pozisyona dönerek hareketi tekrarlayın. Yapabildiğiniz kadar yine edin.
  4. Rakiplerinizin eğilimlerini gözlemleyin. Hareketlerinde vuruş girişimi yapacaklarını gösteren ipuçlarını arayın. Basketbolda fizyolojik ve zihinsel hazırlık  defans oynamanın fazlaca mühim bir kısmıdır. Blok koyma mevzusunda, rakiplerinizin solak olup olmadığını ve eğilimlerini bilmek size fazlaca büyük avantajlar elde edecektir.
  5. Rakibiniz ve pota içinde durun. Basketbol sahasında doğru konumda olmanız gerekir. Blok vuruşlarında iyi bir defans oyuncu olabilmek için çember ve rakibinizin içinde bulunmalısınız. Rakibinizin vuruş yapacağı esnada, yukarı zıplayarak vuruşu bloke etmeye çalışın. Yukarı zıplayarak, boşa vuruş yapma sayınızı da azaltırsınız. Düzmece bir faule karşı daha korunmasız olacağınızda rakibinize doğru zıplamaktan kaçının.
  6. Daha iyi bir vuruş engelleyicisi olabilmek için hergün çalışın. İyi blokçular çalışmayla başarıya ulaşmış olmuşlardır. Pota ve rakibiniz içinde durmayı içeren bu rahat tekniği çalışırken, kendinizi defansa zihinsel ve bedensel olarak yapmaya da devam edin.

Fotoğraf: Singapore 2010 Youth Olympic Games

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir