Ana Sayfa / Spor / Basketbol Oynarken Nelere Dikkat Edilir?

Basketbol Oynarken Nelere Dikkat Edilir?

Basketbol Oynarken Nelere Dikkat Edilir?

Istek Yurdakul

Basketbol Oynarken Nelere Dikkat Edilir?

İlk olarak ABD’de, 1891 senesinde James Naismith’in atletlere ve beyzbol oyuncularına uyguladığı bir antrenman yöntemi olarak ortaya çıkan basketbol, sonradan kendi başına bir spor olmuş ve günümüzün popüler branşlarından biri haline gelmiştir. Salon sporlarından önde gelen basketbol bununla birlikte en zor ve heyecanlı oyunlardan biridir.

Basketbol iyi mi bir spordur?

Basketbol oynamak için eğer olmazsa olmaz iki şey top ve çemberdir. Vücut yapısı, güç, sıçrama, top sürme, şut atma ve pas verme benzer biçimde fizyolojik özelliklerin yanında, oyunu kurma, uygulama ve sonuçlandırma benzer biçimde özellikler gereklidir. Basketbol oynamak için herhangi bir sınırlama yoktur. Bu özellikler bir tek kişinin oyun içinde ne kadar iyi olup olmadığını gösterir.

Basketbol beşer kişilik 2 değişik ekip ile oynanır. Oyunun amacı topu çemberden geçirmek, basket atmaktır. En oldukca basket atan oyunun galibi olur. Basketbolda takımlar toplamda en fazla 12 şahıs olabilir. Sahada olması ihtiyaç duyulan 5 kişidir. Devamlı oyuncu değişikliği yapılabilir, oyundan çıkan oyuncu yeniden oyuna girebilir. Oyuncunun oyuna giremediği durumlar ise oyundan diskalifiye edilmesi ya da kuralların tanımış olduğu 5 faul hakkını doldurmasıdır. ABD liginde ise toplam faul sayısı 6 olarak uygulanır. Sahadaki 5 şahıs değişik oyun bölgelerinde oynayabilir. Bunlar oyun kurucu, şut atıcı ve defans olarak vazife alabilir.

Basketbol oynarken nelere dikkat edilir?

Aksesuar seçimi: Basketbol oynarken aksesuar seçimi ehemmiyet taşır. Oyun esnasında ayağın rahat hareket edebilmesi ve ihtimaller içinde sakatlanmaların önüne geçebilmek için basketbol oynamak için üretilmiş ayakkabıların tercih edilmesi gerekir. Basketbol ayakkabılarının temel özelliği zıplama esnasında ayağa binen yükü azaltmasıdır.

Isınma hareketleri: Oyuncular sahaya çıktıktan sonrasında ilk şey tüm vücudu fizyolojik olarak ısındırmaktır. Isınma hareketlerini genel anlamda ekip halinde uygulamak daha faydalıdır. Meydana getirilen ısınma hareketleri sporcuların fizyolojik olarak sakatlanmasını önler ve müsabakaya hazırlar.

Isınma hareketleri ile kol, ayak ve öteki kaslarının yanı sıra oyuncuyu mental olarak da oyuna yapmaya destek sunar. Yüksek enerji ve kuvvetli bir kas yapısı gerektiren basketbol, her an sakatlık yaşatabilecek bir spor dalıdır. Bu yüzden yorgunken ve vücut direncinin düşük olduğu durumlarda basketbol oynanmaması gerekir. Başlıca ısınma hareketlerini esneme hareketleri oluşturur. Açma, germe ve zıplama egzersizleri eksiksiz olarak yerine getirilmeli sonrasında topla çalışmaya geçilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir