Ana Sayfa / Akustik / Başka Bir Zamana Ait 5 Sigur Rós Şarkısı

Başka Bir Zamana Ait 5 Sigur Rós Şarkısı

Şarkılarını dinlerken sizi başka dünyaların varlığına inandıran Sigur Rós grubu; JonsiGeorg Holm ve Orri Páll Dýrason üyelerinden oluşmaktadır. İlhamlarını yaşadıkları yerden aldıklarını söyleyen İzlandalı grup şarkılarında melodik, klasik ve minimalist ögeler kullanmayı tercih etmektedir. Grubun şarkılarını dinlerken, sözlerini İzlandaca oldukları için anlamasak bile, anlamaya gerek kalmadan değişik tarzıyla bizleri tesiri altına almaktadır. Doğadan esin alan grup, tabiatın mistik tınısını şarkılarına başarı göstermiş bir halde aktararak etkisi altına alan işler ortaya koymuştur.

Birbirinden başarı göstermiş albümler çıkaran ve değişik tarzıyla sevilen grup, şarkılarıyla adeta başka bir zamana boyut açmaktadır. Grubun başarı göstermiş albümlerini ve yapmış olduğu işleri anlatmakla bitiremeyeceğimiz için sözü daha çok uzatmadan, sizleri Sigur Rós şarkılarıyla baş başa bırakıyoruz.

Keyifli dinlemeler!

1- ‘Svefn-g-englar’

Grubun sevilen şarkılarından önde gelen ‘Svefn-g-englar’ 1999 tarihinde gösterilen başarı göstermiş ‘Ágætis byrjun’ albümünde yer almıştır. Şarkı, melodisi ve bıraktığı hislerle beraber adeta bir terapi tesiri yaratarak grubun sevilen parçalarının başlangıcında gelmektedir.

2- ‘Olsen Olsen’

‘Olsen Olsen’ adlı şarkı grubun akıllarda yer edinmiş sevilen parçalarından birisidir. 1999 tarihinde gösterilen başarı göstermiş ‘Ágætis byrjun’ albümü çıkışlı şarkı, klibiyle beraber sizi dinleyicilerin arasındaymış şeklinde hissettirmektedir.

3- ‘Starálfur’

Grubun ‘Starálfur’ adlı şarkısı 1999 zamanı çıkışlı olup, uzun vakit geçmesine karşın bıraktığı etkiden hiçbir şey kaybetmeyerek bizleri etkilemeye devam ediyor. Şarkının sözlerinin Türkçe çevirisine baktığımızda müzik ve sözler arasındaki yumuşak uyumu sezmek mümkün.

gökyüzünde masmavi gece
üzerimde masmavi gece
pencereden yok oldu apansız
ellerimden
yanağımdan gizlendi
günümü düşündüm
bugünü, yarını
giydim mavi geceliğimi
doğru yatağa gittim
çektim yumuşacık yorganımı
kapadım gözlerimi
başım yorganın altında
küçücük bir peri bakar bana orada
bana koşuyor, kımıltısız
bir yerden, kendinden
öylece bakan bir peri
açtım gözlerimi
çapakları temizledim
gerindim şu şekilde bir
her şey aynı, geri dönmüşüm,
fakat yitik bir şeyler var hala
tüm duvarlar şeklinde

4- ‘Ný batterí’

1999 çıkışlı olan ‘Ný batterí’ bizce ‘Ágætis byrjun’ albümünün en hususi parçalarından birisidir. Şarkı kendisini bununla birlikte grubun hem oyuncu olarak bulunmuş olduğu hem de besteciliğini yapmış olduğu müzikal/belgesel kategorisindeki Inni (2011) filmimizde duyurmuştur. Grubun yapmış olduğu besteler filmin tesirini artırmasına da büyük katkı elde etmiştir.

5- ‘The Rains of Castamere’

Grubun başarı göstermiş işlerinin yanı sıra adını duyurmasında etkili olan bir öteki etmen ise meşhur sevilen dizi Game of Thrones vesilesiyle duyduğumuz etkisi altına alan parçası ‘The Rains of Castamere’ olmuştur.

Bonus: ‘Heima’

İzlandaca ‘Heima’, lügatımızda ‘evde’ anlamına karşılık gelmektedir. Heima, Sigur Rós‘un müzik ve tabiat ile kurduğu benzeri olmayan ilişkiyi adeta görsel bir şölenle beraber seyircilere sunmaktadır. Başarıya ulaşmış belgeselde, grubun hiç kimseye haber vermeden evlerine dönerek vermiş oldukları konserlerden parçalar bulunmaktadır. Heima ile kendinizi dinleyiciler içinde şeklinde hissederken, bununla birlikte size İzlanda’nın görsel şöleni birlikte rol alıyor olacak.

Keyifli seyirler!

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir