Ana Sayfa / Akustik / Başarılarla Dolu Bir Kariyer: Beyoncé

Başarılarla Dolu Bir Kariyer: Beyoncé

4 Eylül 1981’de Houston, Texas’ta dünyaya gelen Beyoncé müzikle uğraşmaya erken yaşlarda başladı. Beyoncé’nin minik yaşlarından itibaren müzik alanındaki en büyük idolü Michael Jackson’dı ve onun şarkılarına özenle çalışıp onun benzer biçimde şarkı söyleyebilmek için uğraşırdı. Jackson’ın ölümünün beşinci yıl dönümünde de kendi web sitesi üstünden şu mesajı yayınladı:

“Michael Jackson beni değiştirdi ve bugünlere gelmemde bana destek oldu. Teşekkürler, Michael.”

İlerleyen yıllarda, kuzeni Kelly Rowland ve derslik arkadaşıyla birlikte bir müzik grubu kurdular. Babası Matthew Knowles, grubun menajerliğini üstlendi ve grup 1998 senesinde grupla aynı adı taşıyan Destiny’s Child adlı ilk albümlerini yayınladı. Kısa sürede R&B alanının en popülerlerinden olan grup, ikinci albümlerindeki “Bills, Bills, Bills” şarkısıyla listelerde bir numaraya oturdu.

Bir taraftan müzik kariyerine grubuyla devam ederken öte taraftan başka projelerle de ilgilenmeye başladı. 2001 senesinde MTV yapımı Carmen: A Hiphop Opera‘da rol aldı.

Aynı yıllarda müzik kariyerinde de büyük adımlar atmaya başladı ve 2003 senesinde ilk solo albümü Dangerously in Love‘ı çıkardı. Albümü büyük bir başarı elde etti ve Beyoncé bu albümle tam 5 Grammy Ödülü kazanmıştır. Albümde Missy Elliott, Jay-Z ve Sean Paul benzer biçimde isimlerle çalıştı. Jay-Z ile sevgili olduğu yönünde iddialar ortaya atılsa da reddetti.

2004 senesinde Destiny’s Child‘ın son albümü Destiny Fulfilled yayımlandı ve grup resmi olarak yollarını ayırdı.

Solo albümleriyle kariyer basamaklarını hızla tırmanmaya devam etti. 2006 senesinde çıkardığı ikinci solo albümünde Irreplaceable ve Deja Vu benzer biçimde hit şarkılara imza attı. Aynı yıl Jennifer Hudson’la beraber Dreamgirls adlı filmimizde rol aldı.

2008 senesinde minik ve hususi bir törende rap sanatçısı Jay-Z ile evliliğe ilk adımını attı. Yeni evliler, müzik çalışmalarında hız kesmediler ve Beyoncé aynı yıl “I am… Sasha Fierce” adlı albümünü çıkardı.

Sasha Fierce, Beyoncé’nin alter egosunun adıydı. Bu şekilde bizlere sahne kişiliğiyle gerçek benliğinin birbirinden değişik bulunduğunu hatırlatıyordu. 2010 senesinde yapmış olduğu bir açıklamadaysa artık bu ayrıma ihtiyacı olmadığını, büyüyüp olgunlaştığını, kişilik algısının artık oldukça daha sağlam bulunduğunu ve kendisini Sasha Fierce’la birleştirebildiğini dile getirdi.

2009 yılının Ocak ayında, açılış töreninde Barack Obama ve Michelle Obama için şarkı söylemiş oldu. 2010 senesinde, yılbaşı gecesi Libyalı önder Muammer Kaddafi için hususi bir konser verdi. Bundan dolayı oldukça fazla eleştirilen Beyoncé, bu konserden tüm kazancını Haiti’deki depremzedelere bağışladı ve bu konserden babasının görevli bulunduğunu söyleyerek babasının menajeri olarak görevine son verdi.

2013 senesinde Barack Obama’nın ikinci açılış töreninde şarkısını evvel kaydettiği ve törende playback yapmış olduğu iddialarıyla eleştirildi.

2010 senesinde Grammy Ödülleri’nden 6 ödülle ayrılan Beyoncé, bir gecede en oldukça ödül kazanan hanım sanatçı unvanını aldı. Beyoncé’nin toplamda 22 Grammy Ödülü bulunuyor ve kendisi bununla birlikte Grammy Ödülleri’ne en oldukça aday gösterilen hanım sanatçı.

2011 senesinde MTV Video Müzik Ödülleri’nde hamile bulunduğunu duyurdu ve 7 Ocak 2012’de kızı Blue Ivy’yi dünyaya getirdi.

Beyoncé, her çıkardığı albümle beraber yeni rekorlara imza atmaya devam etti. 2013 senesinde kendi adını taşıyan Beyoncé albümünü yayınladı ve Bilboard 200 sıralamasında bir numaraya tırmandı.

2016 senesinde daha ilkin Kelly Rowland’la beraber çıkmış olduğu Super Bowl sahnesine bu kez Chris Martin ve Bruno Mars’la beraber döndü. Yeni single’ı Formation performansıyla herkesi kendisine bir kez daha fanatik bıraktı. Yeni şarkısıyla Katrina Kasırgası’na ve siyahi bireylere meydana getirilen ayrımcılığa dikkat çekti.

Bir tek 2 ay sonrasında, HBO’da Lemonade isminde bir saat uzunluğunda bir film gösterildi. Film, Beyoncé’nin yeni albümünden şarkılarını içeriyordu. Albüm, eşi Jay-Z’nin ihaneti mevzusuna odaklanmıştı. Albümde Kendrick Lamar, The Weeknd benzer biçimde mühim isimlerle beraber çalıştı. Bu albümün getirmiş olduğu başarıyla beraber, Beyoncé bir kez daha tarihe geçti. Altı solo albümünün tamamı da Billboard sıralamasında 1. sıraya ulaşmıştı.

2017 yılındaysa, Instagram hesabından ikiz bebeklere hamile bulunduğunu duyurdu. İkiz bebeklerine hamileyken Grammy Ödülleri’nde Lemonade albümünden şarkılar söylediği performansıyla adeta nefeslerimizi kesti. Geçtiğimiz Haziran ayında, ikiz bebekleri Sir ve Rumi’yi dünyaya getirdi.

Kariyeri başarılarla dolu yıldızın yeni çalışmalarını da heyecanla bekliyoruz!

 

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir