Ana Sayfa / Konser / BARIŞ İÇİN MÜZİK ORKESTRASI ALBERT LONG HALL’DE

BARIŞ İÇİN MÜZİK ORKESTRASI ALBERT LONG HALL’DE

İmkanları sınırı olan olan küçüklere parasız müzik eğitimi vermek amacıyla 2005 senesinde kurulan Sulh için Müzik Vakfı, ilk olarak Edirnekapı’da vermeye başladığı eğitimlerini 2016 yılı itibariyle İzmir, Bursa ve Adalar’a da yaydı.

Sulh için Müzik, 12 yıl süresince 6 binin üstünde çocuk ve gence parasız müzik eğitimi olanağı sağlamış oldu. Borusan Filarmoni Orkestrası, Selanik Megaro Gençlik Orkestrası ve Leipzig Operası Çocuk Korosu şeklinde senfoni orkestraları ile konser veren Sulh için Müzik, 2014 senesinde imzalanan bir antak kalma ile internasyonal El Sistema ağına katıldı ve “El Sistema Türkiye” ünvanını da kullanmaya başladı.

Sulh için Müzik Vakfı’nın tüm şubelerinde, yaşları 7-20 içinde değişen 400’e yakın genç parasız müzik eğitimi almakta.

Sulh İçin Müzik orkestraları, 2017 senesinde yapılması planlanan yedi değişik konser ile izleyicilerin karşısına çıkacak. Orkestra, Pera Müzesi’nde tarihleri sırasıyla 29 Mart, 26 Nisan ve 31 Mayıs olan üç konser verecek. 23 Nisan’da Sıkıntılı PSM’de konser verecek olan orkestra, 3 Mayıs’ta Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall’de seyircilerle buluşacak. 21 Haziran’da, 45. İstanbul Müzik Festivali Kapanış Konseri için Lütfi Kırdar Kurultay ve Sergi Sarayı’nda konser verecek olan Sulh İçin Müzik, yıl sonu konseri için 26 Kasım’da Sıkıntılı PSM’de olacak.

El Sistema, 1975 senesinde José Antonio Abreu tarafınca yoksullukla savaşım eden çocuk ve gençlere fırsat sunma amacıyla Venezüella’da kuruldu. 2015 itibariyle, El Sistema, 400’den fazla müzik merkezine ve 700 binden fazla genç müzisyene haiz.

 

Kaynak : http://www.agos.com.tr/tr/yazi/18070/baris-icin-muzik-istanbulda-sahnede

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir