Ana Sayfa / Kitaplar / Barış hangi noktada adaletsiz olur?

Barış hangi noktada adaletsiz olur?

Felsefeci ve politika bilimci Avishai Margalit’in çeşitli biçimleriyle siyasal uzlaşmanın doğasını didik didik etmiş olduğu kitabı “Uzlaşma ve Kokuşmuş Uzlaşmalar” İthaki Yayınları’ndan çıktı.

Siyasal uzlaşma ne süre kabul edilebilir? Ve ne süre, temelden kokuşmuş, sonu nereye varırsa varsın asla kabul etmememiz ihtiyaç duyulan bir şeydir? Peki ya kokuşmuş uzlaşma siyaseten gerekliyse?

MargalitUzlaşma ve Kokuşmuş Uzlaşmalar” isminde kitabında bu benzeri pek fazlaca probleminin yanıtını arıyor. Margalit’e gore, uzlaşma büyük bir siyasal erdemdir, bilhassa de sulh uğrunaysa. Fakat kabul edilebilir uzlaşmanın sulh için bile etik sınırları vardır. Fakat işte nedir bu sınırlar? Uzlaşmayla sağlanmış sulh hangi noktada adaletsiz olur?

Şaşırtıcı derecede azca dikkat çekmiş dirimsel önemdeki sorular üstüne odaklanan Margalit, yalnız savaşı adil kılan şeyle değil, ne tür bir uzlaşmanın adil bir barışa olanak sağladığıyla da ilgilenmemiz icap ettiğini ileri sürüyor. Münih anlaşması, Yalta Konferansı ve Arap-İsrail sulh müzakereleri de dahil geniş bir örnek yelpazesini inceleyen ödüllü akademisyen Margalit, çeşitli biçimleriyle siyasal uzlaşmanın doğasını didik didik ediyor.

Felsefeyi, siyaseti ve zamanı birleştiren, canlı ve kolay anlaşılır bir üslupla yazılmış “Uzlaşma ve Kokuşmuş Uzlaşmalar”, harp, sulh, hakkaniyet ve mezhepçilik hakkında şaşırtıcı yeni içgörülerle dolu.

Türkiye’nin kadim Kürt Problemi’nun -yani demokratikleşme sorununun- şiddetten/silahtan arındırılarak siyasal ve yasal yöntemlerle -eşitlik ve özgürlük temelinde- çözümünün tartışıldığı bugünlerde Margalit, yalnız sulh, uzlaşma ve onur siyaseti üstüne düşünceleriyle değil demokrasi, muhafazakarlık ve din üstüne çarpıcı görüşleriyle de dikkatle okunmayı gerektiren, ufuk açıcı bir düşünür.

OKUDUYSANIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler süre içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Renkfm isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir