Ana Sayfa / Spor / Balon Balığı Nedir?

Balon Balığı Nedir?

Balon Balığı Nedir?

Balon Balığı Nedir?

 

 

 

 

 

Kızıldeniz’den Doğu Akdeniz ve Türkiye sularına giren, kurbağa balığı olarak da malum zehirli bir balık türüdür. Balon balığının en belirgin özelliği çekince sezdiklerinde hava yada su yutarak kendi hacminin 3 katına kadar büyümeleridir. Devletimizde sayılarının her geçen gün artması öteki balık türleri için çekince oluşturmaktadır.

Kızıldeniz ve Hint Okyanusu’na özgü bu tür olan balon balığının, çoğu zaman sıcak ve derin olmayan tropikal bölgeler yaşama alanıdır. Devletimizde Akdeniz, Ege ve Marmara’da taşlık ve yosunlu bölgelerde yaşar. Yırtıcı özelliği sebebiyle balık türlerine zarar veren balon balıkları, dipte yatarak başının üstündeki gözleri ile ufak canlıları yada balıkları görüp avlar. Nisan – Mayıs aylarında kışladıkları derin sulardan sahillere sokulup, Temmuz – Eylül içinde üreme yaparlar. 10 – 20 000 içinde yumurta dökerler. Balon balığı yavruları ilkin planktonlarla ondan sonra omurgasızlarla beslenirler.

Akdeniz’de tezgahlarda satışa sunulmaktadır. Bilinçsiz balıkçıların bu türü tezgahlarına taşıması da büyük çekince oluşturmaktadır. Eti leziz ve  kılçıksızdır. Uzmanlar yoğun toksin içeren bu türün kesinlikle yenilmemesi icap ettiğini bildirmektedir. Bu türün kıyılarımızdaki tesirleri üstünde araştırmalar yapılmaktadır.

Şişkin olmadığı hallerde uzun ince bir vücut yapısına haizdir. Başın arkasında ve vücudun arkasında kuyruğa kadar dikenler bulunmaktadır. Sırtı kısmı koyu renkte olan balığın üstünde siyah yada koyu yeşil benekleri vardır. Karın kısmı beyaz, sırt yüzgeci ise siyahtır. Balon balıklarının, kafası da öteki balıklara bakılırsa daha büyük oluşuyla dikkat çekmektedir. İki ayrı yan çizgiye haiz, kuyruk sapı dar, kuyruk yüzgeci hilal şeklinde ve iki tane burun deliği bulunmaktadır.

Balon balıklarının eti, tetrodotoksin (TTX) ihtiva ettiğinden kas felci yaparak nefes darlığı yaratabilmektedir ve dolaşım yetmezliğine bağlı ölümle sonuçlanabilen zehirlenmeye niçin olmaktadır.  Sadece balon balığı Japonya’da yapıldığı şeklinde işlemlerden geçirilirse yenilebilir. Denizde karşılaşılması durumunda zararsızdır.Doğrusu dokunmanız halinde herhangi bir çekince oluşturmazlar. Yenmeleri durumunda oldukça zehirlidir.

Türkiye kıyılarında da giderek çoğalan balon balıkların, ekonomik kıymeti yüksek balıkları yiyerek beslenmesi, balıkçıları endişelendirmektedir. Balon balığı avlanırken düz dişlerine dikkat edilmelidir. Büyük olan dişleri ile insanoğlunun parmağını koparabilir. Balık pek yem seçmediği, derhal oltaya geldiği için avlanılması kolaydır. Balık ilk olarak oltaya ulaştığında, çekince sezdiklerinden hava yada su yutarak kendi hacminin 3 katına kadar şişer. Sudan çıktığında kurbağa şeklinde ses çıkarmasından dolayı da kurbağa balığı denmektedir.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir