Ana Sayfa / Spor / Balık Avı Malzemeleri

Balık Avı Malzemeleri

Balık Avı Malzemeleri

Balık Avı Malzemeleri

 

Balıkçılık boş zamanlarınızı değerlendirmek için hoş ve keyifli bir aktivite.

Şehrin gürültüsünden ve stresinden uzaklaşmak, kafanızı dinlemek ve doğayla buluşmak için benzeri olmayan bir fırsat.

Balık için lüzumlu malzemeler neler?

 • Kamış: Balıkçılığın en temel malzemesi. Yakaladığınız balıkları kıyıya çekmenizi elde eden kamış seçimini doğru yapmalısınız. Avlayacağınız balığın cinsine, avlanma yönteminize ve avlanacağınız yere nazaran değişik özelliklerde olan kamışların içinden doğru seçim mühim. Avlanma yönteminize nazaran; fly kamışı, spin kamış, surf kamışı, jıg kamış ve göl kamışı modelleri mevcut. Ek olarak avlanacağınız bölgede takımınızı atacağınız mesafe için kamışınızın atarına dikkat edin.
 • Makine: Kamışa takılan makineler balıkçılık için mühim bir vasıta. Yakaladığınız balığı kıyı çekmek için sağlam bir makineniz olmalı. Ek olarak takımınızı atarken misinanın salınması da balık avı için mühim. Gene makinelerde kamışlar şeklinde; fly makine, spin makine, surf makine, çıkrık makine, jig makine şeklinde model seçeneklerine haiz.
 • Misina: Balık avındaki mühim araçlardan biri de misina. Hem balık tarafınca far edilmeyecek hem de balığı çekecek kadar sağlam olacak. Değişik renk, kalınlık ve model alternatifleriyle misina seçiminizi avlayacağınız balığa nazaran yapmalısınız.
 • İğneler: Balığı yakalayan esas vasıta iğnelerdir. Balıkçılıkta iğne seçimi oldukca önemlidir. Büyük iğneler minik balıkların ağzını yırtar, minik iğneden de büyük balıklar kurtulur. Hedef balığınızın ihtimaller içinde büyüklüğü bakımından iğne seçmelisiniz.
 • Kurşunlar: Takımımıza bağlanan ve takımımızı istediğimiz uzaklığa amamızı elde eden malzemedir. Ek olarak değişik modelleriyle akıntıda sürüklenmeyi önleyen ya da zemine takılmayan kurşunlar avda istenmeyen durumların önüne geçer.
 • Şamandıra: Balık avında mühim yer tutan şamandılar takımların dibe batmasını engeller. Şamandıra seçerken kaç gram ağırlık taşıdıklarını deneyin ve ona nazaran kurşun kullanın. Gece avı yapacaksanız fosfor takılan şamandıraları tercih edin.
 • Kepçe: Yakaladığınız balığı kıyıya kadar çekmişken kaçırmak istemiyorsanız ne olursa olsun kepçe kullanmalısınız. Kepçenizin boyutu ihtimaller içinde avlarınıza nazaran olmalıdır.
 • Sunni Yemler: Bilhassa at-çek balıkçılığında kullanılan yapay yemler balığına nazaran değişmektedir. Alabalık için minik kaşık kullanılırken, levrek için düzmece balık ya da silikon kullanabilirsiniz.
 • Fırdöndü ve Klipsler: Hem takımlarınızı bağlamanızda hem de misinanın gam yapmaması için takımınızı misinanıza bağlamakta kullanılan temel araçlardır.
 • Çantalar ve Kutular: Oltalarınızı, iğnelerinizi, şamandıralarınızı vb. malzemelerinizi koyabileceğiniz ve bu malzemelerinizi muhafaza edebileceğiniz çanta ve kutular mevcuttur.
 • Kamış Tutucular ve Sehpalar: oltanızı attıktan sonrasında uygun açıda tutmanız ve zarar görmemesi için kullanılan araçlarıdr.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir