Ana Sayfa / Konser / Bakırköy Belediye Tiyatroları’nın yeni oyunu Sherlock-Hamid izleyicisiyle buluştu.

Bakırköy Belediye Tiyatroları’nın yeni oyunu Sherlock-Hamid izleyicisiyle buluştu.

2017-2018 tiyatro sezonunda Bakırköy Belediye Tiyatroları, hem Türkiye’nin hem Bakırköy’ün geçmişine doğru bir yolculuğa çıkartıyor seyircisini.

Berfin Zenderlioğlu rejisiyle perde açacak olan Sherlock-Hamid oyununu, Ahmet Sami Özbudak, Bakırköy Belediye Tiyatroları için özel olarak kaleme aldı.

Bin sekiz yüz doksanlarda geçen oyunda seyirci, Abdülhamid devrindeki Bakırköy’ü tanıma fırsatı buldu.

O zamanki adı Makriköy olan Bakırköy’de, Makriköylü Midhat Efendi ve kumpanyası yüce sultanın seyrine layık bir temsil sahneye koymaya çalışmaktadır.

Yıldız Sarayı’nda temsil edilecek oyunun provalarını ise Makriköy’de Baruthane  Binası’nda yaptılar.

21. Yüzyılda da seyircilerimiz oyunu aynı binada izleyecekler, Midhat Efendi’nin yüzyıllık fısıltılarını oturdukları koltuklarda, Baruthane’nin duvarlarında asılı kalmış  buldular.

Payitahtta İngiliz Beyefendisi Sherlock Holmes Şerlok, Doktor Watson ise Watson Paşa’ya dönüşmüş bulacak kendini…

O dönem dünyayı kasıp kavuran Sherlock Holmes romanlarını İstanbul’da Makriköy’de izlemeye çağırıyoruz sizi. Grotesk soslu, gülünç tavırlı bir Sherlok Holmes; görülmeye değer şey…

Alternatif tiyatronun kendine özgü arayışları ile dikkat çeken iki ismi Ahmet Sami Özbudak ile Berfin Zenderlioğlu ilk kez BBT’de yan yana geldiler.

BBT yeni sanat politikası ile alternetif bir söyleme yeni bir alan açmayı ve onu kendi seyircisi ile buluşturmayı amaçlamıştı.

Ali Rıza Kubilay, Nurhayat Atasoy , Didem Germen, Nazan Koçak , Yunus Emre Kılınç ve Kadir Hasman’ın rol aldığı Sherlock-Hamid bu karşılaşmanın heyecan verici ilk buluşması oldu.

 

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKEZ OKUSUN HERKEZ IZLESIN. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir