Ana Sayfa / Spor / Badminton Nasıl Oynanır?

Badminton Nasıl Oynanır?

Badminton Nasıl Oynanır?

Badminton Nasıl Oynanır?

 

 

 

Badminton, raket ve kaz tüyü bir topla oynanan bir spor olmasıyla tenisle benzerlik gösterir.

Badminton, 13.40 metre uzunluğunda, teklerde 5.18 metre, çiftlerde 6.1 metre genişliğindeki bir kortta oynanmaktadır. Amaç, tüy topu karşı sahanın içine düşürmektir. Sporcular, kortu ortadan ikiye bölen 1.55 yüksekliğinde bir filenin her iki tarafında yer alırlar. Her sahada, birer yada ikişer kişilerden oluşan takımlar bulunur.

Badminton, teknik hareketler gerektiren yorucu ve dizgesel bir spordur. Hobi olarak oynanmak istenirse neredeyse her insanın oynayabileceği keyifli bir oyundur. Sadece ustalaşmış olarak oynanması söz konusuysa, minik yaşlardan itibaren ciddi antrenmanlara başlanması ihtiyaç duyulan bir spor dalıdır. Eğlence için oynanan badminton ile ustalaşmış anlamda oynanan badminton içinde büyük bir fark vardır.

Ustalaşmış Anlamda Badminton

Yeni süregelen sporcuların yaşları küçükse neredeyse her gün çalışmalılardır. Vuruş ve raketi tutuş tekniklerini erken yaşlardan itibaren öğrenmek fazlaca büyük bir avantajdır. Sporcular, badmintona ilk başladıkları vakit derhal oynamaya başlayamazlar. Antrenmanlarda tüy topa alışma sürecine dair lüzumlu emekler yaptırılıp, raketin doğru tutuşu öğretilmeye çalıştırılmaktadır. Bu süreç tahmin edilenden uzun olabilmektedir. Raketin yanlış tutulması, ilerde fazlaca zor düzeltilebilen yada asla düzeltilemeyen bir kusur olarak kalabilmektedir.

Badminton, oldukça süratli oynanan bir spordur. Sporcunun kondisyonunun fazlaca iyi olması gerekir. Kondisyonu geliştirebilmek için, antrenörlerce düzenlenmiş, her yaş grubuna ayrı ayrı hitap eden bir emek harcama programı hazırlanmalıdır. Yeni başlayanlara fazlaca ağır antrenmanlar yaptırılmamalı; antrenmanlara, kendi vücut ağırlıklarına bakılırsa hafifçe koşular yaptırılarak başlanmalıdır. Sporcu, mümkün olduğunca her gün antrenmanlara katılmalıdır. Fakat fazlaca uzun devam eden, yorucu antrenmanlardan kaçınılmalıdır. Bu şeklinde durumlar sporcunun fizyolojik gelişimini negatif yönde etkileyebilmektedir.

İleri düzey badminton oyuncuları için, ip atlama, ağırlık emek harcama, koşu emek harcamaları ve ayak hareketi emek harcamaları oldukça önemlidir. Bilhassa ayak hareketleri badmintonda oldukça önemlidir. Badminton, bu yönüyle voleybola benzemektedir.

Badmintonun Kuralları Nedir?

Maça, servis atılarak başlanır. Servis atacak tarafın belirlenmesi için kura seçilir. Kurada kazanan ekip yada şahıs, istediği alanda maça başlama ve ilk servisi atma hakkına haiz olur. Sadece servisi atan oyuncu, topu fileye takarsa, dışarı atarsa, tüy topu tavana değdirirse, topa iki kez vurursa yada karşı taraf hazır olmadan oyuna başlarsa bu bir hata olarak sayılır. Ek olarak oyun süreci içinde, karşı takımın dikkatini dağıtacak herhangi bir hareket yada karşı takımın sahasındaki topa yapılacak herhangi bir müdahale de hata olarak kayda geçilir. Tüm bunlar sonucunda puan ve servis hakkı karşı takıma verilir.

Bir maçta her set 21 sayı üstünden oynanır. Setlerde 2’ye ulaşan ekip kazanır. Eğer setlerde 1 – 1’lik bir eşitlik söz konusuysa, 3. set oynanır ve bu setin 11. sayısında saha değişimi yapılır. Ek olarak bu sette 11. sayıya ilk ulaşan şahıs yada ekip, 60 saniyelik bir mola vermiş olur.

Bir sette puan durumu 20 – 20 ise set, puan farkının 2’ye ulaşmış olduğu sayıya kadar devam eder. Sadece 30, bir setin bitmesi için son sayıdır.

Hobi Olarak Badminton

Badminton, ustalaşmış olarak değil de zevk için oynanacaksa, neredeyse her yaş grubuna hitap eden, topun hafifçe olması sebebiyle yaralanma riskinin pek olmadığı ender sporlardan biridir. Bu anlamda kişiyi fazlaca zorlamaz yada sakatlanmalarına sebep olmaz. Rüzgarsız havada yada kapalı spor salonlarında rahatça oynanabilir. Keyifli zaman geçirmek isteyenlerin malzemeleri ve uygun alanları mevcutsa asla düşünmeden bu tadı yaşamaları gerekir.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir