Ana Sayfa / Albümler / AVUSTRALYA ÇÖLÜNDE ANADOLU ROCK

AVUSTRALYA ÇÖLÜNDE ANADOLU ROCK

Avustralyalı meşhur rock grubu King Gizzard and The Lizard Wizard’ın yeni albümü ‘Flying Microtonal Banana’da Aşık Veysel’in ‘Kara Toprak’ına oldukca benzeyen bir parça olduğu iddia ediliyor. Playtusu’nun

haberine bakılırsa;’Sleep Drifter’ şarkısı ile ‘Kara Toprak’ın içinde yoğun benzerlik var. Bu benzerliği Tolgahan Çoğulu adlı müzisyen keşfetmiş. Çoğulu, YouTube’dan paylaşmış olduğu videoda; iki şarkının ana melodisini ayrı ayrı çalıp karşılaştırıyor.

Dinlediğinizde aradaki benzerliğe şaşırıyorsunuz. Bu, Adele’in ‘Million Years Ago’ ile Ahmet Kaya’nın ‘Acılara Tutunmak’ şarkısı arasındaki ritim benzerliğinden de daha büyük bir benzerlik.

Ayrıca King Gizzard and The Lizard Wizard, neo-psychedelic rock meydana getiren başarıya ulaşmış bir grup. Grubun son albümünde 70’lerin Anadolu rock’ı ve psychedelic esintiler fazlasıyla kendini hissettiriyor.

Grubun önceki albümlerinde de Aşık Veysel, Neşat Ertaş, Selda Bağcan benzer biçimde efsanelerin şarkılarını ve Anadolu rock melodilerini duymak mümkün.

Daha da ilginci, grubun solisti Stu Mackenzie Türk bayraklı tişörtler giyiyor.
Peki, bu benzerlikler kopya çekmek, melodi aşırmak mı yoksa ilham almak mi; bunu uzmanlar araştırıp söylemeli.
King Gizzard and The Lizard Wizard’ın yapmış olduğu ‘psychedelic rock’, Anadolu rock’ını tekrardan yorumlamak da olabilir. Sonuçta ortaya çıkan müzik oldukca iyi.

 

Kaynak : https://www.sabah.com.tr/yazarlar/gunaydin/sb-mevlut_tezel/2017/03/08/avustralyadan-asik-veysel-esintileri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir