Ana Sayfa / Galeri / Avangart Süprematist Sanatçı: Kazimir Malevich

Avangart Süprematist Sanatçı: Kazimir Malevich

Kazimir Severinoviç Malevich, soyut sanatın ve süprematist hareketin yaratıcısı olarak bilinmektedir. Özetlemek gerekirse süprematist hareketten bahsedecek olursak, sanatta yalnızca geometrik ögelerin varlığına ve önemine inanan bir hareket olup, bu önemi resimde soyutluk ve geometri içinde bir bağ kurarak yansıtmayı tercih etmektedirler. Rus ressam ve sanat teorisyeni Malevich’in eserlerine baktığımızda geometrinin yalınlığını ve altında yatan anlamların derinine inildikçe fark edildiğini gözlemlemekteyiz. Sanatçının birbirinden kıymetli eserlerinden bazılarını sizler için listeledik. Gelin hep beraber inceleyelim!

1- Siyah Kare

Malevich ile özdeşleşmiş hale gelmiş ve en bilindik eseri diyebileceğimiz ‘Siyah Kare’, geometrinin en kolay halini eklerken anlam olarak büyük derinlik içeren yapıt, 1915 senesinde yayınlanmıştır. Siyah kare, soyut sanatta mühim bir ses getirerek, saf duyguyu ve geometrinin uyumlu yansımasının yanı sıra mevzu olarak ‘hiçbir şeyi’ mevzu edinerek kim bilir hiçliğin en yalın şekilde iyi mi ifade edilebileceğinin en güzel örneklerinden birisidir.

2- Beyaz Üzerine Beyaz 

Malevich’in sanatında benimsediği derin anlam içeren ve düşünmeye yönelten felsefesinin başarıya ulaşmış kullanımını gözlemlediğimiz bir öteki eseri ise yayınlanma zamanı 1918 olan ‘Beyaz Üzerine Beyaz’ adlı eseridir. Hiçlik, mutlaklık ve yokluk ve beyaz rengin saflığını bu kavramlar doğrultusunda sanatına başarıya ulaşmış ve anlamlı bir halde entegre etmeyi başaran sanatçının bu eseri üstünde düşündürmeyi ve sorgulatmayı seven eserlerinden birisidir.

3- Süprematist Fotoğraf: Sekiz Kırmızı Dikdörtgen

Süprematist kompozisyonlar oluşturmayı seven avangart sanatçı, geometri ve sanat içinde şekil, boyut, renk ve anlam arayışlarını bir çok vakit yarattığı hiçlik felsefesiyle beraber sanatına aktararak soyut sanatta kendisinden sonrasında gelen bir çok sanatçıya esin verecek eserler yaratmıştır. Değişik kompozisyonlar ve düzenlemeler ortaya koymuş olan Malevich’in, soyut sanatta mühim bir yere haiz olan bir öteki eseri ise 1915 senesinde gösterilen ‘Süprematist Fotoğraf: Sekiz Kırmızı Dikdörtgen’ adlı eseri olmuştur.

4- Kış Manzarası

Rus sanatçının incelediğimiz son eseri olan ‘Kış Manzarası’, sanatçının eserinde geometriyi arka planda bıraktığı bununla beraber biçim olarak Malevich’in olağan tarzının haricinde kalan yapıt, geometrik formların kompozisyonu olmanın haricinde kalmış olarak, sanatçının kullanmayı tercih etmiş olduğu renklerin başarıya ulaşmış bir kompozisyonu olarak karşımıza çıkmıştır. Süprematist hareketten oldukça ekspresyonist akımının bir yansıması olarak görünen yapıt, gene sanatçının kendisinden sonrasında gelen birçok sanatçıya esin kaynağı olacağı çalışmalarından birisidir.

Bonus:

Kazimir Malevich’in, felsefesine ve düşüncelerine daha yakından bakmak isteyenler için başucu kitabı durumunda olan, sanatçının “İnsanın Esas Gerçekliği: Tembellik” adlı eserini buraya bırakıyoruz.

Keyifli okumalar!

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir