Ana Sayfa / Konser / Aşkın Vatanı Yoktur – Özgür Tiyatro

Aşkın Vatanı Yoktur – Özgür Tiyatro

 

AŞKIN VATANI YOKTUR

“TARANTA BABU’YA MEKTUPLAR” destanının oyunlaştırması olarak 2000 senesinde oluşturduğumuz oyunumuz, İtalyan faşizmini anlatır.. İtalya’da faşizmin gelişim süreci ve emperyalizmin en yırtıcı hali gözler önüne serilir oyunda..

Habeşistanlı bir gencin karısı Taranta Babu’ya yazdığı mektuplar oyunun ana eksenini oluştururken Nâzım Hikmet’in İtalyan arkadaşı ile kendi arasındaki kurgusal bağ ise görmeye kıymet ve şaşılası güzel duyu bir dehanın göstergesidir..

İnsan uzunluğunda masklar ve gerçekçi dekorun içine yerleştirilen stilistik figürler oyunun göstermeci üslubunu perçinlemektedir..
Faşizme karşı mücadelenin mütevazi kendi ülkesinde değil tüm dünyada önemini bilen şairimizin evrensel yanı oyunda kendini yoğunluklu olarak hissettirir ve yazar – yönetmenin ortak entenasyonalist tavrı oyun süresince öne çıkarılır..

Tek kişilik oyunlarda olabilecek belirgin problemler (çatışmanın ortaya çıkması problemi, seyircinin sıkılma riski, stand up türüne kayış vb..) bu oyunda hususi olarak irdelenmiş ve üstesinden gelinmeye çalışılmıştır..

Dünyanın en büyük şairlerinden birinin destanını oyunlaştırmayı başardığımıza inanıyoruz..

Nâzım’ın şiirinin o muhteşemliğiyle tiyatronun insanı içine alan coşkusunu seyretmek isterseniz gelin oyunumuza.. Aşkın vatanının olmadığını beraber görelim, paylaşalım..

ÖZGÜR TİYATRO

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKEZ OKUSUN HERKEZ IZLESIN. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir