Ana Sayfa / Spor / Aşil Tendonu Neden Kopar?

Aşil Tendonu Neden Kopar?

Aşil Tendonu Neden Kopar?

Aşil Tendonu Neden Kopar?

Aşil tendonu adını eski Yunan uygarlığında yaşamış efsaneleşmiş savaşçı Achilles’ten almaktadır ve insan vücudunun en kalınca, en güçlü tendonudur. Aşil tendonu kopmaları ve yaralanmaları çoğunlukla spor icra eden kişilerde görülmektedir.

Ayak bileğinin arkasında yer edinen ve elle denetim edildiğinde kalınca bir halde ele gelen aşil tendonu ayağın aşağıya doğru hareket etmesinde görevlidir. Koşma, zıplama ve adım atma benzer biçimde durumlarda aşil tendonuna büyük bir yük biner. Bundan dolayı daha oldukça spor yaparken ortaya çıkan aşil tendonu yaralanmaları çeşitli hastalıklara bağlı olarak da ortaya çıkabilmektedir. Ek olarak orta yaş ve üstünde olanlarda tendinit zeminde de aşil tendonu kopmaları görülebilmektedir.

Aşil tendonu kopmaları daha oldukça koşmaya başlandığı anda meydana gelmektedir. Yüksek bir ses ve ağrı ile gerçekleşen kopma sonrasında ağrı ve ödem baldırlara kadar yayılabilmektedir. Aşırı yük binmesi sebebi ile meydana gelen aşil tendonu kopmalarında klinik müdahale teşhis için yeterlidir. Kopmanın derecesine ve durumuna bakılırsa değişik tedavi şekilleri uygulanmaktadır. Bazı hastalara bir tek alçı ve breys benzer biçimde konservatif yöntemler uygulanabileceği benzer biçimde iş ve spor yaşamının temposu sebebi ile zaman kaybetmemek için doktorlar cerrahi şekilleri önerebilmektedir.

Aşil tendonu ameliyatı ayak bileğinin arkasından bir kesi açılarak gerçekleştirilmektedir. Tendon çeşitli yöntemler ile dikilmekte ve sağlamlaştırılmaktadır. Bu tedavi bilhassa spor yaşamı olan kişiler için oldukça önemlidir.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir