Ana Sayfa / Akustik / Asi ve Özgür: Şebnem Ferah

Asi ve Özgür: Şebnem Ferah

3 oktavlık sesi ile 90’lı yılların başından beri Rock müziği yaşayan ve yaşatan bir isimdir Şebnem Ferah. Volvox adlı grup ile başladığı bu yolculuğa 1994 yılından beri tek başına devam etmektedir.

Rock müzik adına devletimizde en verimli çalışan adlardan önde gelen Ferah’a en başından beri Sezen Aksu ve Onno Tunç desteğini asla esirgememiştir. Kendisini müzik adına meydana getirilen birçok etkinlikte görmek mümkündür. Yalnız kendi müziğini yaparak mevcud, popüler kültür akımına kapılmadan kendi kitlesini oluşturmayı başaran ender müzisyenler arasındadır. 2013 senesinde çıkardığı son albüm “Od” ile uzun süre en oldukça satanlar sıralamasında yer almıştır. Çıkardığı albümlerde bulunan şarkıların birçoğunun söz ve müziğini kendi üretmektedir. Şarkılarında aşk temasını kucak kucak işlemiş, yaşamış olduğu acılar doğrultusunda da sığınağı hep müzik olmuştur. Çıkardığı “Od” albümünde ise bir tek “Oldukça Yorgunum” adlı şarkının sözleri Nazım Hikmet’e, müziği ise Cem Karaca’ya aittir.

Oldukça yorgunum 
Oldukça yorgunum 
Beni bekleme kaptan 
Seyir defterini başkası yazsın 
Çınarlı kubbeli mavi bir liman 
Beni o limana çıkaramazsın 
Oldukça yorgunum beni bekleme kaptan

(Oldukça Yorgunum)

2009 ve 2010 yıllarında arka arkaya TRT tarafınca Eurovision yarışmasına iştirak etmesi istenmiş sadece Ferah reddetmiştir. Bu yarışmanın müzik temelli değil şov amaçlı bir yarışma bulunduğunu düşündüğü için teklifi kabul etmediğini dile getirmiştir. Piyasaya çıkmış olduğu ilk Volvox grubunda da daha sonraki müzik hayatında da önceliği hep müzik olmuştur. 4 Nisan 1997 senesinde İzmir’de verdiği ilk konserini ortalama 6000 şahıs izlemiş daha sonrasında ise verdiği tüm konserlerde fanatik kitlesi artarak devam etmiştir. Denetim manyağı bulunduğunu söyleyen Ferah, gerek albüm hazırlanma aşamasında gerekse konser hazırlıklarında her sürece dahil bulunduğunu anlatmaktadır.

Senin gördüğün 
Yanağımdan süzülenler 
Aslolan içimde 
İçinde yüzdüğüm bir deniz var

(Can Kırıkları)

Rock solisti, oldukça uzun vakit ilkin festivallerin aranan yüzü haline geldi. Ekibi ve kendisinin sahnedeki sempatik tavırları müziğini sevmeyenleri bile etkileyecek boyuttadır. 3 oktavlık ses aralığı ile Adele, Katty Perry şeklinde isimlerle aynı ses aralığına haizdir. Yapmış olduğu pek oldukça düet, ortak albüm ve tüm projeleri ile Türk rock müziğinin yaşayan efsanesidir Şebnem Ferah.

Yokluğun varlığın bir, 
Dünüm yok, yarınım sır 

(Bu Aşk Fazla Sana)

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir