Ana Sayfa / Kitaplar / ANTOINE DE SAINT EXUPERY KÜÇÜK PRENS ÖZETİ

ANTOINE DE SAINT EXUPERY KÜÇÜK PRENS ÖZETİ

Antonie De Staint tarafınca yazılan bu başarı göstermiş öykü Her insanın okuması ihtiyaç duyulan son aşama başarı göstermiş bir eserdir.

küçük prens özeti


Ufak Prens Kitap Mevzusu: Pilot olan bir çocuğun bakış açısından dünyayı anlatmaktadır. Büyüklerin yapmış oldukları yanlışları yaratıcılığı hayal dünyasını anlatır.

Ufak Prens Ana fikri: Her insanoğlunun kendi hayal gücü ve bakışının değişik olduğu. Her şeyin sevgiye ihtiyacı olduğu.

Ufak Prens Kitap Kısa Özeti Çocukluğundan itibaren büyüklerin yaşadıkları yaşam şartları yüzünden, hayal ve yaratıcılığının kaybolduğunu gören kahramanımız. Tanımış olduğu her insana kendi çizmiş olduğu bir fil’ i yutan boğa yılanı resmini gösterir. Fakat kimse bu resmi anlayamaz.
Seneler geçer kahramanımız büyür ve Pilot olur. Gezintisi esnasında bir kaza geçirir ve bir yerde mahsur kalır. Yanında fazlaca azca yiyecek ve içeceği bulunmaktadır. Bir süre sonrasında Ufak Prensin sesiyle uyanır ondan koyun resmi çizmesini ister. Kahramanımız her insana

 

çizdiği resmi çizer. Ufak Prens bunun fil’ i yutan yılan olduğu söyler, koyun resimi istediğini yeniden eder. Bu sefer çizdiği resimi Prens fazlaca beğenir ve ona kendi öyküsünü anlatmaya adım atar. Yaşamış olduğu, gezdirilmiş olduğu bölgeleri anlatır. Son olarak gezdirilmiş olduğu dünyada bir tilkiden almış olduğu sırrı açıklar ona bu sır; İnsanlara yüreğinin gözü ile bakması gerektiği.

 

Süre geçtikçe muhabbetlerinin sonuna yaklaşır kendi gezegenine gitmesi icap ettiğini yapılacak işlerinin bulunduğunu söyleyerek ayrılır. Kahramanımızda uçağını tekrardan onarıp çalıştırıp evine döner.

 

Kaynak : http://www.bilgikirliligi.net/2016/03/kucuk-prens-hikaye-ksa-ozeti.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir