Ana Sayfa / Galeri / Antalya Büyükşehir Belediyesinden Yörük Müzesi

Antalya Büyükşehir Belediyesinden Yörük Müzesi

Antalya’nın en mühim kültürel kıymeti Yörük kültürü dönemin yıpratıcı etkisine karşı koyup hala varlığını devam ettirse de bu kültürü yaşayanların sayısının artık günden güne azalması Büyükşehir Belediyesi’ni harekete geçirdi.

Bu kapsamda Antalya Büyükşehir Belediyesi Şehir Zamanı ve Tanıtımı Dairesi Başkanlığı tarafınca Manavgat’ın Evren Mahallesi’ne Hususi Yörük Müzesi kuruldu.

Yörük kültürünün tanıtılmış olduğu bine yakın etnografik nitelikteki yaratı müzede sergileniyor…

Yörük kültürü tanıtılıyor

Müzenin Danışmanlığını Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Tarih Kısmı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Ak ve Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi’nden emekli Dr. Attila Erden yapıyor.

Tematik bir sergilemenin yapıldığı Hususi Yörük Müzesi’nde; Yörüklerin Mekanları, Yörüklerde Toplumsal Yaşam, Dokumacılık ve El Sanatları, Hayvancılık, Ziraat, Mutfak Kültürü mevzuları ziyaretçilerine tanıtılıyor.

Canlandırmalı müze

Ortalama 4 bin metrekarelik bir alana kurulan Hususi Yörük Müzesi’nde ek olarak Yörük yaşantısını, anane ve göreneklerini ziyaretçilere tanıtmak ve müzenin açık hava sergilerini daha anlaşılır kılmak için heykellerle canlandırmalar yapılıyor.

Yörük göçü, hayvancılık ve Yörük kültürünün mühim bir eğlencesi olan yağlı güreş sporu heykellerle ziyaretçilere tanıtılıyor.

Ek olarak müzenin açık hava sergi alanında 3 tip Yörük çadırı ziyaretçiler tarafınca gezilebiliyor.

Her gün açık

Yörük kültürünü yaşayan vatandaşlardan gelecek bağışlarla sergilerin periyodik olarak güncellenmesi hedeflenen Hususi Yörük Müzesi haftanın her günü saat 08.30-17.30 içinde ücretsiz bir şekilde ziyaret ediliyor.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKEZ OKUSUN HERKEZ IZLESIN. 

yorumlayın

  1. Tarihe her znm merakım vardır boyle resimleri devamını bekliyoruz (:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir