Ana Sayfa / Akustik / ANORMALLİKLERİ TEŞHİR ETMEK GİBİ BİR TAKINTIM VAR

ANORMALLİKLERİ TEŞHİR ETMEK GİBİ BİR TAKINTIM VAR

Çeşitli imalathane ve söyleşiler gerçekleştirerek deneyimini ve birikimini bizlerle paylaşan yazar Hakan Bıçakcı, roman yazarlığının yanı sıra gazete ve dergilerde edebiyat ve beyazperde üstüne makaleler de kaleme alan bir isim. Bazen bazı derlemelerde öyküleri de gösterilen yazarı, ilk olarak 2002 senesinde çıkan Duygusal Korku eseriyle tanımıştık. Şimdiyse İletişim Yayınları tarafınca, Türkçe Edebiyat Dizisi kapsamında basılan son romanı Uyku Sersemi ile bizlerle kendisi.

Bu kitapta Hakan Bıçakcı bizlere kaybolan maziyi konu alıyor. Vinç ve kamyonları, kanser benzer biçimde yayılan betona boğulan, değişen kent ve yaşamı yazmak isteyen genç bir editörü mevzu alıyor yapıt. Tanıtım bülteni şu şekilde:

“Demir kaydıraklardan boşaltılan taşlar, tuğlalar, beton parçaları, camlar, çerçeveler. Ilkin gökyüzünü yırtarak gelen bomba sesi. Hızlıca yaklaşan, huzursuzluk yüklü uğultu. Ve yükün demir konteynerlere inmesiyle şiddetli patlama. Sonrasında tekrardan aynısı. Sonrasında gene. Beton bombardımanı altında bir kent. Yıkılan mahallede döne döne dans edenler. Çiftler halinde. Hep aynı figürlerle. Moral bozucu bir ciddiyetle. Gözlerimi kapadım. Koyu yeşil kanepeye uzanmış, inşaat gürültülerini dinleyerek Elif’i bekliyordum.”

Kanser benzer biçimde büyüyen, başkalaşan kent ve o kent hakkında kitap hazırlamak isteyen genç bir editör. Daha dün “burada” olan ve hepsi birer hatıraya dönüşen evler, sokaklar, kitapçılar. Dipten gelen inşaat uğultusu… Günbegün gerçeklik algısını yitiren, çevresini, sesini ve en sonunda yüzünü tanıyamayan bir Kahraman…

Hakan Bıçakcı, kaybolan maziyi, vinçleri, kamyonları, düzmece ay ışığını, uykusuzluğu, fena rüyaları konu alıyor. Görünmez elin hırsla yırttığı sayfalar…

Uyku Sersemi, yitik bir kent rehberi. Bir yıkım günlüğü.

Eserin editörlüğünü Levent Cantek yapıyor, düzeltiyse Funda Şenol’a ilişkin. Tüm künyeye şuradan ulaşabilirsiniz. Bugün (13 Ekim) web mağazaları ve raflarda yerini alan kitabın bir bölümünü ise buradan okuyabilirsiniz. Hepinize şimdiden iyi okumalar dilerim.

 

Kaynak :http://kayiprihtim.com/haberler/edebiyat/hakan-bicakci-uyku-sersemi/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir