Ana Sayfa / Mobil / Android ve iOS 5 arasındaki farklar nedir, hangisi daha iyi ve avantajlıdır

Android ve iOS 5 arasındaki farklar nedir, hangisi daha iyi ve avantajlıdır

 

Uzun süredir beklenen iOS 5 çıktı ve kullananların aklına derhal şu sual geldi: Hangisi daha iyi ve aralarındaki farklar nedir! Gelin hep birlikte iOS 5 ve Android arasındaki farka ve her birinin avantajlarına bir göz atalım:

iOS 5 ve Android’in yaklaşımı!

iOS 5 ve Android, benzer işlevlere haiz olsalar da aslına bakarsak oldukça farklılar. İşte o farklar!

iOS 5 iPhone ve iPad kullanıcıları için hazır. Bu sayede Apple iOS cihazlarını kullananlar, Android kullanıcılarının aslına bakarsan haiz olduğu bazı özelliklere de kavuşmuş oluyor. Sadece iOS 5’in önde olduğu bazı alanlar da bulunuyor. Android ise haiz olduğu eşi olmayan özelliklerle rekabetteki enerjisini korumak istiyor. Netice olarak ise görünüş olarak benzer sadece aslına bakarsak oldukça değişik olan iki işletim sistemi ortaya çıkıyor.

Apple yaklaşımı: Her şey hizmet

iOS 5’deki özellikler, geniş çerçevede tek başlarına çok da fazla mühim değiller, zira Apple, kullanıcıları için hizmet yaratmakla meşgul. iOS 5’de iPhone size yakın bir markete gidip süt satın almanız icap ettiğini hatırlatabiliyor. Newstand uygulaması ile gazete ve dergileri otomatikman önünüze getirebiliyor. iOS kullanıcılarına iMessages ile ileti gönderebiliyor, Web sayfalarını okunması kolay bir halde işleyebiliyor.

Bir başka deyişle Apple, işleri sizin kafa yormanıza gerek kalmayacak şekilde eline alıyor. iPhone 4S’de bulunan kişisel destek Siri ile kullanıcılar, telefona ne yapması icap ettiğini söyleyebiliyor. iCloud ise cihazda yaptıklarınızı hatırlayarak öteki Apple cihazlarından ve PC’lerden bu veriyi erişilebilir kılıyor.

Android yaklaşımı: Pratiklik, yarar

Android işletim sisteminin haiz olduğu özellikler ve konseptler, averaj bir kullanıcıyı korkutabilir. Sadece Android’in en iyi özelliklerini kullanan kullanıcılar, onu iOS’dan daha yararlı buluyorlar.

Yol tarifleri, widget’ler, gelişmiş ses komutları şeklinde mühim özelliklere haiz Android, bazı minik şeylerde de uzmanlaşıyor. Kulağa acayip gelebilir fakat mesela bir e-postaya dosya ekleyebiliyorsunuz. Kişileriniz, navigasyon talimatları ve yer imleriniz için giriş ekranınızda kısayollar oluşturabiliyorsunuz.

Apple’ın yeni üstünde durmaya başladığı Twitter entegrasyonu ise Android’de senelerdir bulunuyor. Android web tarayıcısının üst tarafında bulunan “Paylaş” düğmesi yardımıyla Twitter, Feysbuk, Google+ ve URL’leri kabul eden herhangi bir uygulama ile paylaşımda bulunabiliyorsunuz.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir