Ana Sayfa / Mobil / Android Recovery Özelliği Nasıl Kullanılır? Resimli Anlatım

Android Recovery Özelliği Nasıl Kullanılır? Resimli Anlatım

Android  Recovery Menüsü Tam Olarak Nedir ve Bizim Ne İşimize Yarayacak?

Merhaba dostlar, bu yazıda sizlere bilhassa de Samsung ve HTC telefonlarda sıkça yer edinen Recovery uygulamasının ne olduğundan, neye yaradığından ve iyi mi kullanıldığından söz edeceğim.

Burada ilk olarak Android Recovery nedir sorusuna cevap verdikten sonrasında Recovery menüsünde yer edinen seçeneklerin ne işe yaradığının tek tek açıklamasını sizlerle paylaşacağım.

Recovery menüsü Android dünyasında yer edinen bilhassa Samsung ve HTC telefonlarda fazlasıyla kullanılan bir moddur.

Samsung telefonlarda bununla birlikte Donwload modu bulunduğunu da hatırlatalım. Bu mod aracılığı ile telefonunuza odin aracılığı ile istediğiniz resmi güncellemeyi yükleyebilirsiniz.

Recovery Menüsü
1367561134_androidsystemrecovery.gif
Recovery Menüsüne giriş iyi mi yapılır?
Recovery menüsüne giriş bazı telefonlarda değişik bir tuş kombinasyonu gerektirebilir.

Samsung telefonlarda ses açma+home+açma/kapama tuşlarına aynı anda basıldığında bir süre sonrasında Recovery menüsü karşımıza çıkar.

HTC, Sony ve LG cephesindeki telefonlarda ise aynı işlem ses yükseltme+açma/kapa tuşlarına bir süre basılmasıyla açılır.

Recovery menüsü Root yetkisine haiz olmayan telefonlarda sınırı olan olarak kullanılabilir.

CF-Root adlı dosyanın telefona yüklenmesiyle Recovery menüsü “Clockworkmod CWM Recovery” menüsüne dönüşür.

Bu sayede telefon üstünde daha çok yetkiye haiz oluruz. Alttaki görselden bakabilirsiniz.
1367561415_u8652cwmmain.png

Görüldüğü benzer biçimde CWM Recovery menüsünde daha çok yetkiye sahibiz.

Alt bölümde ise her sekmenin ne işe yaradığı detaylı bir halde anlatılmaktadır.

Not: İlerleyen günlerde CF-Root dosyasının yüklenmesi ve CWM Recovery menüsünden iyi mi rom yüklendiğine dair haberler yayınlayacağız.

  • Reboot system now;
    Recovery menüsünden işiniz bittiğinde aleti otomatik tekrardan başlatmanızı sağlıyor.
  • Apply sdcard:update.zip; update.zip uzantılı dosyayı bellek kartına attıysanız dosyayı flaşlamak için ziyaret etmeniz gerek bölüm.
  • Wipe data / factory reset Cihazınıza kurulu olan rom’un dosyalarının silinmesi ve bununla birlikte kullanıcı verilerinizi silmeye yarar. Bilhassa desen kilidini üst üste hatalı giren kullananların Gmail adrisleriyle giriş yapmaları netice vermediği anlarda kilit seçeneğini ortadan kaldırır. Rom yükleme işlemi yapmadan ilkin bu işlemin daha temiz bir kurulum adına önerilmektedir.
  • Wipe cache partition; Eski rom’dan kalan kalıntıları temizler. Rom yüklemeden ilkin kesinlikle yapılması gereklidir. Not: Eğer hususi bir rom yüklüyorsanız ve telefonunuz giriş ekranda takılı kalıyorsa CWM Recovery menüsüne gidilerek bu işlemin yapıldığı takdirde telefonunuz açılacaktır.
  • İnstall zip from sd card; Bu ve bunun altındaki seçenekler rom yükleme işlemini lüzumlu zipli dosyayı (rom’u) yüklemenizi sağlar. Bu seçeneğin içinde yer edinen öteki sekmelerde bellek kartından mı yükleme yapılsın ya da var ise cihazın hafızasındaki rom mu yüklensin seçenekleri vardır. Rom, kernel, tema ve öteki zip uzantılı dosyaların tümü buradan yüklenir.
  • Backup and restore; Bu seçenekte cihazınıza rom kuracaksınız fakat daha ilkin yedeğini backup (yedekleme) işlemini yapmanızı sağlar ve bununla birlikte yedekteki bir rom’unuzu restore (geri yükle) seçeneği ile geri yükleme işlemini yapar. Eğer yedekleme yapmanız gerekiyorsa (yapılması önerilir) bu işlemi kesinlikle Wipe seçeneklerinden ilkin uygulayın. Hatırlanacağı suretiyle Wipe işlemleri telefondaki tüm bilgiler siler. Söz mevzusu yedeklemede telefonda yer edinen bildiri, rehber, uygulama, arama kaydı vb. birçok dosya yedeklenir.
  • Mounts and Storage; Bu seçenekte ise bellek birimleri yer almıştır. Bu bölüm daha oldukça üst düzey kullanıcılar içindir. Bu bölümde sistem ve imei numarasını formatlanma işlemleri yapılmakta. Bu bölüme gereksinim duymadıkça girmemeniz sizin adınıza daha iyi olacaktır.
  • Advanced; Burada yer edinen Wipe Dalvik Cache seçeneği rom kurduktan sonrasında lüzumlu bir işlemdir. Gene buradaki işlemleri daha temiz bir rom kurulumu adına yapabilirsiniz. Doğal olarak buradaki işlemlerin yazılımın yüklenmesinden sonrasında yapılması gerekiyor.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir