IMG_6256

ANADOLU QUARTET

AHMET TİRGİL

1982 Erzurum doğumlu olan Ahmet Tirgil, ilk ve orta öğrenimini Samsun’da tamamladı.

Lise yıllarında emekli öğretmen Ali Özdolap’tan bağlama dersleri alarak müziğe başladı.

1999-2000 öğretim senesinde Karadeniz Teknik Üniversitesi Müzik Öğretmenliği bölümününde okuduktan bir yıl sonrasında 2000 senesinde Marmara Üniversitesi Müzik Öğretmenliği Kısmına girdi ve lisansın peşinden yüksek lisansını da bu okulda tamamladı.

Keman çalmaya 2000 senesinde üniversitede başladı.

İstanbul Devlet Opera ve Balesinde baş kemancı olan Olexander Samolyenko ile keman çalışmalarını sürdürdü.

2008 senesinde Berlin’e giden Ahmet Tirgil, burada kısa bir dönem müzik çalışmalarına Paul Hindemith Müzik Okulu’nda devam etti.

Keman çalışmalarını ise Matthias Leıpold ile sürdürdü.

2009 Türkiye’ye dönerek ve 2010 yılından sonrasında da Dersim’de yaşamaya adım atmıştır.

Halen Dersim’in Mazgirt ilçesinde müzik öğretmenliğini sürdürmektedir.

Müzik yaşamı süresince; çalmış olduğu grubu Metin & Kemal Kahraman Ensemble ile Anadolu folk müziği üstüne örnekler sunarak yurt içinde ve yurt haricinde turneler, Mehmet Atlı ile yurt içinde ve yurt haricinde çeşitli turneler, CRR İstanbul Senfoni Orkestrası, Yeditepe Üniversitesi Astare Oda Orkestrası, Marmara Üniversitesi Bilimsel nitelikli Orkestrası şeklinde orkestralarda vazife almış ve konserler vermiştir.

UTKU BARIŞ ANDAÇ

1987 İzmit doğumlu olan Andaç müzik eğitimine orta okul yıllarında bağlama ile başladı.

2001 senesinde Kocaeli Güzel Sanatlar Lisesi’nde girmeye hak kazanmıştır.

Bu süreç içinde İzmir Devlet Opera Bale Orkestra Sanatçısı Nebil Gökay ile hususi olarak keman çalışmalarını sürdürdü.

2005 senesinde Marmara Üniversitesi Müzik Öğretmenliği Kısmı’ nü kazanmıştır ve keman çalışmalarını lisans süresi süresince Prof. Dr. Cemalettin Göbelez ile sürdürdü.

Bu süreçte İz-İs Oda Müziği Topluluğu, Marmara Üniversitesi Bilimsel nitelikli Orkestra ve Kocaeli Endüstri Odası Oda Orkestrası isminde topluluklarda 1.keman ve başkeman olarak vazife aldı.

2009 senesinde okulunda aynı yıl içinde keman dalı yüksek lisans programı’nı kazanmıştır.

Bir dönem Prof. Dr. Çiğdem İyicil ve Prof. Dr. İldigo Moog ile hususi olarak çalışmalarını sürdürdü.

Marmara Üniversitesi Müzik Öğretmenliği Kısmı’nde 2009-2010 ve Kocaeli Devlet Konservatuvarı yarı zamanlı bölümünde 2011-2012 öğretim yıllarında ücretli keman öğretmenliği yapmış oldu.

2010-2011 yıllarında kurucusu olduğu Son Irmak Tabiat Orkestrası ile Anadolu’nun değişik bölgelerinde tabiat ve kültürel miras tahribatına dikkat çekmek amacıyla dostları ile sıradışı konserler vermiştir.

Çeşitli formlarda yaylı sazlar için besteleri ve düzenlemeleri olan Andaç; keman eğitimi alanında master programını sürdürmeye ve 2013 Eylül ayından beri Dersim’de müzik eğitmenliğine devam etmektedir.

OZAN NABİ AKIN

1987 doğumlu olan Akın, viyola eğitimine Samsun İlkadım Anadolu Güzel Sanatlar Lisesinde başladı.

2006 senesinde Marmara Üniversitesi, 2008 senesinde İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Viyola ana sanat dalı bölümünü kazanmıştır.

2010 senesinde Marmara Üniversitesi Müzik Öğretmenliği Kısmı’nden mezun olan Akın aynı üniversitede yüksek lisans programına devam etmektedir.

Eğitim yaşamı süresince Çiğdem Epikmen, Efdal Altun, Atilla Aldemir ve Prof. Matthias Buccholz ile emek harcamalar yapmış, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Senfoni Orkestrası, Marmara Üniversitesi Bilimsel nitelikli Orkestrası ile yurtiçi ve yurtdışında birçok konser vermiştir.

Samsun İlkadım Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi Orkestrası ile Polonya ve İtalya’da müzik festivallerine iştirak etmiştir.

2006’dan 2012’ye kadar İstanbul Ataşehir Belediyesi Müzik Eğitim Merkezi’nde müzik öğretmenliği yapmış olan Akın, öğretmenliğe Samsun’da devam etmektedir.

RUŞEN ARSLANARGUN

1991 Van doğumlu olan Ruşen Arslanargun, müziğe 8 yaşlarında bağlama eğitimi alarak adım atmıştır. 2004 senesinde Van Güzel Sanatlar Anadolu Lisesi’nde çello talebesi olmaya hak kazanmıştır.

Eğitimine 2009’da girmiş olduğu Marmara Üniversitesi Müzik Öğretmenliği Kısmı’nde devam eden Arslanargun; çello eğitimine Sami Öztop ile devam etmekte, hem de da Anadolu Quartet, Marmara Trio, Sol Majör isminde müzik topluluklarında ve Film Müzikleri Senfoni Orkestrası’nda çellistlik yapmaktadır..