Ana Sayfa / Video / Altın Oranla Yapılmış 10 Kusursuz Eser

Altın Oranla Yapılmış 10 Kusursuz Eser

1,618033… Yakalanabilecek en muhteşem uyumun oran bağıntısı. Altın Oran.

Kim tarafınca bulunmuş oldu, ilk nerede kullanıldı, ilk hangi esere işlendi kati bir data olmasa da, eski Mısır’dan günümüze fazlaca yerde kullanıldı bu oran. En güzel eserler bu oranla yapılmış oldu, hatta en güzel binalar bu oranla inşa edildi. O şekilde bir oran olmalı ki bir doğru iki bölüme bölündüğünde, minik parçanın büyük bölüme oranı, büyük parçanın tüm doğruya olan oranına eşit olmalı. İşte bu bölünme, 1,638033… noktasından olmalı. Bu oranı kullanan ressamlar, dahi olarak anıldı, en fazlaca onların eserleri görülmek istendi. Bu eserlerden en dikkat çekenlerini araştırıp sizin için bir sıralama haline getirdik.

1. Leonardo Da Vinci – Salvador Mundi (Salvator Mundi)

Da Vinci, Fi oranı, altın oran denildiğinde akla gelen ilk adlardan biri. Rönesans Sanatı‘nın dahi adı. İnsan yüzünden, parmaklara, kol kaslarına kadar olan oranları inceledi, çizdi, kullandı. Da Vinci, ressamdı evet fakat ondan ilkin bir dahiydi. Tüm vücudun oranının oluşturduğu pentagram ve takiben çember analizleri, tek eserde onlarca altın oran kullanımı… Onun altın oranının en belirgin olduğu yaratı ise, Salvador Mundi. Tek yaratı fakat birçok değişik yerde altın oran. Aşağıdaki videoyu izledikten sonrasında, dahiliğine şaşıracak ve altın oranı bu esere iyi mi nakış şeklinde işlediğini görüp ve büyüleneceksiniz.

2. Leonardo Da Vinci – Son Akşam Yemeği (The Last Supper)

4.5 m x 8.8 m boyutlarındaki Son Akşam Yemeği freski boyutlarına karşın o denli özenle ve sırlarla işlenmiş ki, Da Vinci’nin dahiliği bir kez daha ortada. Salvador Dali’ye de altın oranla fotoğraf yapması için esin olan bu başyapıt Santa Maria delle Grazie Manastırı’nda görülebiliyor sadece söylemeliyiz ki epey yıpranmış durumda.

3. Leonardo Da Vinci – Mona Lisa

İnsan yüzündeki altın oranın en iyi işlendiği eserlerden, gözleriyle ona bakanı takip eden… En fazlaca malum yaratı Mona Lisa. Kim bilir en tanınan hanım suratı. Altın oranla yapıldığı da en fazlaca malum yaratı olsa gerek bununla beraber.

4. Leonardo Da Vinci – Vitruvius Adamı (Vitruvian Adam)

Da Vinci’nin günlük sayfasında, taslak olarak bulunuyor bu parça. Çalışmalarından kim bilir en dikkat çekeni. İnsan vücuduna ve vücuttaki oranlara duyduğu merak, günlüğüne bu şekilde yansımış Da Vinci’nin.

5. Leonardo Da Vinci – The Annunciation

Yağlıboya ve tempara tekniğiyle meydana getirilen, İsa’nın doğum haberini özetleyen bu eserde, Da Vinci altın oranı birden fazla yerde kullanmış. Resmin bütününde de mevcut, aşağıda gördüğünüz detayda da.

6. Salvador Dali – Son Yiyecek Ayini (The Sacrament of The Last Supper)

Yukarıda da bahsettiğimiz şeklinde, bu esere Da Vinci esin olmuş. İlk bakışta oldukça bakışımlı ve özenli görünen yaratı, Son Akşam Yemeği eserine benzer şekilde İsa çevresinde şekilleniyor.

7. Michelangelo – Adem’in Yaratılışı (The Creation of Adam)

Sistine Şapeli’nin tavanında bulunan fresk, günümüzde oldukça bilinmekte ve sevilmekte. Eserin yapıldığı dönemde ortaya çıkmamış altın oranla yapıldığı sadece birleşmek suretiyle olan o parmaklar, altın oranla işlenmiş. Birçok değişik yerde desen olarak kullanılan, dövme olarak yaptırılan, değişik bölgelere işlenen bu el konumlanmaları, eserin kim bilir bu yüzden en ilgi çeken kısmı. Yalnız parmaklar değil, figürlerin konumlanmaları da altın oranlı.

8. Raffaello Sanzio – Atina Okulu (The School of Athens)

Bu eserin en büyük özelliklerinden biri, resmedilen kişilerin birden fazla kimliği olmasıdır. Merkezdeki yaşlı adam, hem Platon hem Leonardo Da Vinci mesela. Fazlaca fazla felsefeci, düşünür ve bilimcinin resmedildiği eserde ressam, düşüncenin altın çağını ve bu son zamanların insanlarını, altın oranla işlemiş.

9. Botticelli – Venüs’ün Doğuşu (Birth of Venus)

Dünyanın en malum eserlerinden bu yaratı şüphesiz. Altın oranla yapılmış sadece Raffaello eserleri kadar gerçekçilikten etkilenmemiş. Venüs’ün boynunun uzunluğu ve omuzlarının anatomik olarak olanaksız açısı altın oranın kusursuzluğunu etkilememiş. Botticelli‘nin bu eserinde birden fazla yerde altın oran mevcut.

10. Georges Seurat – Asnières’de Yıkananlar (Bathers at Asnières)

Sanatçının ilk büyük boyutlu eseri, ilk olmasına karşın altın oranla yapılmış. Birçok değişik yerde mevcut altın oran. Modern renk teorisinin en parlak örneklerinden önde gelen eserde nerelerde altın oran bulunduğunu, aşağıdaki videoyu izleyerek görebilirsiniz.

Kaynakça

  1. http://emptyeasel.com/2009/01/20/a-guide-to-the-golden-ratio-aka-golden-section-or-golden-mean-for-artists/
  2. https://www.goldennumber.net/art-composition-design/
  3. https://www.widewalls.ch/golden-ratio-examples-art-architecture-music/georgeus-seurat-golden-ratio/

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir