Ana Sayfa / Akustik / Alternatif Rock’ın Eşsiz Sesi: My Morning Jacket

Alternatif Rock’ın Eşsiz Sesi: My Morning Jacket

Bilenleriniz vardır fakat bir çoğunuz kim bilir bu adı daha ilkin asla duymadı. Şarkıları gecenizin sessizliğine, rüzgarın esintisine, bir ihtimal mutlu olduğunuz o minik anlara bile eşlik etmemiş olabilir fakat hemen hemen geç kalmış sayılmayız değil mi? Öyleyse sıkı durun. 90’lı yıllara müziğiyle yeni bir nefes getirmiş My Morning Jacket, 1998 senesinde Louisville’de kurulan bir alternatif rock grubudur. Grubun adı, bir zamanlar öylece kenara atılmış bir ceket kabul eden grup lideri ve vokalisti Jim James’den geliyor. Kendini geliştirmeye yönelik yapmış olduğu akustik şarkılar ve kurduğu bu ekip James için iyi bir çıkış noktası oldu.

Ek olarak çocukluğundan bu yana birbirini tanıyan arkadaşları barındıran bu ekipte, daha ilkin James’in kuzeni gitarist Johnny Quaid’de bulunmuş oldu. Kim bilir onları bir araya getiren şey samimi arkadaşlık bağları olmuştur. Ne dersiniz? Sürükleyici ve benzeri olmayan şarkılara haiz bulunduğunu düşündüğümüz bu grup, gezim grubu olmanın saçma bilimsel bir gözlem bulunduğunu düşünüyor ve ekliyor:

”Çevremizdeki birçok yetenekli sanatçı sefalet içinde yaşıyor fakat kimsenin umrunda değil. Öte taraftan albümleri milyonlar satan, hususi jetlerde uçan insanoğlu var. Yaptıkları gerçek bir şeymiş benzer biçimde gözüküyor oysa hepsi pazarlama işi. Bu bu şekilde nalet bir durum işte!“

Şarkılarının yaşamı, masumiyeti, acıyı, hüznü ve bununla beraber luğu uyandırması müziğinin cazibesini oluşturuyor ve grubu gerçek bir grup haline getiriyor, sizin için derlediğimiz bu muhteşem şarkılar da en büyük kanıtı bizce..

1. The Bear

1999 senesinde çıkardıkları ilk albüm The Tennessee Fire ABD’da minik bir başarı yakalamıştı. Sadece Hollanda benzer biçimde bir yerde büyümesi bu tatlı ekibe de oldukça süpriz oldu. Albümün üçüncü şarkısı The Bear ise en sevdiklerimizden..

2. Dondante 

Dördüncü stüdyo albümü Zden bir başyapıt. Parça sıralamasında bulunan tüm şarkılar önceki albümlerindeki şarkılara nazaran daha kısa ve daha cazip müzikler sunuyor. Albümle beraber sahnenin değişimi ve iki yeni üyenin eklenmesi, grubun sesinin dönüşümüne büyük katkıda bulunmuş oldu.

3. Touch Me I’m Going To Scream Part II 

Evil Urges albümünün 2. şarkısıdır. Hani ilk seferde duyup onlarca kere kez bıkmadan dinlediğiniz şarkılar olur ya, işte bu şarkı o şarkı!

4. Librarian

Evil Urges (2008)

5. Lay Down

Grubun Z isminde albümünün 8. şarkısıdır. Bu albüm Rolling Stone dergisinin 2012 senesinde hazırladığı Tüm Zamanların En Büyük 500 Albümü sıralamasında, 457 numarada yer aldı. Aynı dergide, 2000’li Yılların En İyi 100 Albümü ve Şimdiye Kadarki En Büyük 40 Albüm sıralamasında ise 31. sırada yer aldı.

6. I’m Amazed

“I’m amazed at what the people saying
I’m amazed by a divided nation
Like the middle of the earth
I get disrupted.”

7. Hopefully

2001 çıkışlı At Down albümünün ümit dolu şarkısı. Parçada da söylediği benzer biçimde:

“But I just want to see you safe again.
Hopefully it occurs to me. “

8. Rocket Man

Hatırlayanlarımız vardır bir ihtimal. Californication dizisinin 3. sürem final sahnesinde duymuştuk bu şarkıyı. Bu kez de My Morning Jacket’den dinleyelim istedik.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir