Ana Sayfa / Akustik / Alternatif Müzik Sahnesinden Keşfedilmeye Değer 5 Türkçe Şarkı

Alternatif Müzik Sahnesinden Keşfedilmeye Değer 5 Türkçe Şarkı

Son dönem Türkiye’sinde müzikseverlerin geçmiş dönemlere nazaran daha çok ilgi gösterdiği alternatif müzik sektörü her geçen gün alabildiğine büyümeye ve kendisini geliştirmeye devam ediyor. Birçok müzisyene ve müzik grubuna ev sahipliği icra eden alternatif müzik sahnesi yeni şarkılar dinlemek isteyen dinleyicilerin kesinlikle uğraması ihtiyaç duyulan bir bulgu durağı. Siz değerli ziyaretçilerimizin keşfetmesi için derlemiş olduğumuz bu listede ise alternatif müzik türüne ilişik 5 Türkçe şarkı var, keyifli dinlemeler!

1. Yiğit Seferoğlu – Akrep Hanım

2012 yılından beri ustalaşmış anlamda müzik icra eden Yiğit Seferoğlu, ilk sahne deneyimini Kıvanç Kürkçü ile beraber kurmuş olduğu “Hay Bin Kunduz” adlı müzik grubuyla kazanmıştır. Arkasından “Fineaway” ve “Forsioux” adlı projelere adını yazdıran Yiğit Seferoğlu hâlihazırda müzik kariyerine bağımsız olarak devam etmektedir. 2018 senesinde “Akrep Hanım” ismiyle yayınlamış olduğu teklisi ise bulgu listemizin ilk şarkısı. Sözleri ve müziği tamamıyla Yiğit Seferoğlu’na ilişik olan şarkı için mevcud bir sevginin akrep ruhlu kimse tarafınca zehirlenmesi sonucunda ortaya çıktığını söyleyebilmek mümkün.

2. Kim Ki O – Sanki Asla Durmadı

Ekin Sanaç ve Berna Göl tarafınca 2006 senesinde kurulmuş olan “Kim Ki O” adlı müzik grubu, sıradışı projelerde adına rastlayabileceğiniz “Synth-pop” türüne ilişik bir oluşumdur. Menşei İstanbul olan grup son albümünü 2017 senesinde yayınlanmıştır. “Zan” adını taşıyan albüm “Lentonia Records” tarafınca müzikseverlerle buluşturulmuştur. Albümde yer edinen 10 şarkıdan birisi olan “Sanki Asla Durmadı” ise adından da belli olacağı suretiyle bitmek bilmeyen enerjisiyle keşfetmenizi istediğimiz şarkılardan biri.

3. Lara Di Lara – Su Ver Leylam

“Lara Di Lara”, “123” adlı müzik grubunun solisti Dilara Sakpınar‘ın bağımsız olarak yapmış olduğu müzikleri paylaşma isteğiyle başlatmış olduğu bir projedir. İlk solo müzik çalışmalarını 2015 senesinde gösteren Dilara Sakpınar’ın geçtiğimiz yıl Ağustos ayında yayınladığı, sözleri ve müziği Bedir Çağlayan‘a ilişik olan “Su Ver Leylam” adlı yorumu ise boya paletinize eklemeniz ihtiyaç duyulan apayrı güzellikte bir renk.

4. Beyaz Hayvanlar – Boş Trenler

“Beyaz Hayvanlar” 2007 senesinde Hasan İnceler tarafınca başlatılmış olan bir solo müzik projesidir. Hasan İnceler, Beyaz Hayvanlar’da yapmış olduğu müziği “Türkçe slow-pop” olarak tanımlayıp kafasında kurmuş olduğu dünyayı paylaşma biçimi olarak görüyor. Kayıtlarını “YouTube” ve “SoundCloud” platformları üstünden paylaşarak kitlesine duyuran Hasan İnceler’e Erman Çağlar, Eda Gemici ve Nadir Yıldızhan eşlik etmektedir. Hasan İnceler’in 2015 senesinde Sofar Istanbul‘a konuk olarak gerçekleştirmiş olduğu “Boş Trenler” adlı solo performansı ise gerek sıradışı sözleriyle gerekse oldukça etkisinde bırakan melodisiyle bulgu adasına yelken açıyor.

5. Sulh Kocatürk – Benim Ol Dedin

Ruhunuza dokunacak kendine özgü sesiyle karşımızda beliren Sulh Kocatürk her ne kadar listenin sonunda yer ediniyor olsa da keşfetmenizi istediğimiz ilk müzisyenlerden biri. Çocukluk zamanlarından beri müzik ile iç içe olan Sulh Kocatürk’ün YouTube ve SoundCloud platformlarında yayınlamış olduğu kayıtlar haricinde hâlihazırda “Benim Ol Dedin” ve “Diyarlar” adlı 2 teklisi bulunmaktadır. Yapmış olduğu şarkıların sözlerini yazmayı ve müziğini yapmayı daha oldukça kendisi üstüne alan müzisyenin “Benim Ol Dedin” adlı teklisi ise geçtiğimiz yıl Temmuz ayında yayınlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir