Ana Sayfa / Spor / Akvaryum Balığı Yemleri

Akvaryum Balığı Yemleri

Akvaryum Balığı Yemleri

Akvaryum Balığı Yemleri

 

Günün stresinden bizi uzaklaştıran güzel hobilerden biri de akvaryumda balık bakmaktır. Çocuklarımız için mesuliyet duygusunun gelişmesinde mühim etkendir. Evimiz için hoş bir dekor oluşturur. Akvaryumda çeşit çeşit balık bakabiliriz. Akvaryum balıkları sıhhatli ve uzun yaşamak için vitamin, mineral elementlerle zenginleştirilmiş beslenmeye gereksinim duyar.

Peki bu balıklar için hangi yemleri kullanmalıyız?

Akvaryumda kullanılacak yemleri ikiye ayırabiliriz:

1. Kuru Yem Çeşitleri:

a)Yaprak Yemler: Yaprak yemler su üstünde duran yemlerdir. Japon balığı ve canlı doğum meydana getiren Lepistes benzer biçimde balıkların beslenmesinde kullanılırlar. İçeriği bitkisel yemlerdir.

b)Cips Yemler: Cips yemler suyun yüzeyinde birkaç saniye duran ve ondan sonra yavaş yavaş dibe çöken yemlerdir. Ciklitler ve tetralar için uygun olan bu yemler öteki balıklar için de kullanılabilir.

c) Granulat Yemler: Akvaryumun orta bölümünde yüzen balıklar için kullanılan yem türüdür. Bu yemler dibe doğru yavaş yavaş batarlar.

d) Tablet Yemler: Akvaryumun altına süratli bir halde batan ve suyun dibinde yavaş yavaş eriyen yemlerdir. Çöpçü ve vatoz benzer biçimde balıkların beslenmesinde uygun yemlerdir.

e) Naturel Yemler: Sinek larvası, arteima, karides vb. canlı yemlerin kurutulmuş şeklidir. Protein kıymeti oldukça yüksektir.

2) Canlı Yemler:

a) Tubifeks: Canlı yemlerin en bilineni Tubifeks kurtlarıdır. Kullanıma dikkat edilmeli. Yaşama alanları sebebiyle akvaryuma hastalık taşıyabilirler. Ciklitlerde kullanılması uygun değildir.

b) Artemia Salina: Bilhassa larva iken tüm balık çeşitlerinin yavrularının beslenmesinde kullanılabilir. Akvaryuma herhangi bir hastalık taşımazlar. Erişkin Artemia’lar Ciklitler için en ideal yemlerdendir.

c) Su Piresi: Bilhassa yağmurlu mevsimlerde toprak altındaki su birikintilerinden temin edilen su piresi tüm balıkların keyifle yediği bir yemdir. Balıkların renklerinin parlaklaşmasını sağlar.

d) Toprak Solucanı: Ciklit balıkları için değişik bir seçenek olabilir. Topraktan toplandıktan sonrasında solucanı öldürmeyecek kadar suda bigün beklemeye alın ve balığınız için uygun boyutlarda keserek balığınızı besleyin.

e) Sivrisinekler Larvaları: Bilhassa yazları sulak yerlerden kolayca toplayabileceğiniz bir yem. Yavru balıkların beslenmesinde fazlaca verimli.

Ihmal etmeyin, hiçbir suni yem, markası ve kalitesi ne olursa olsun canlı yemin yerini tutamaz.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir