Ana Sayfa / Akustik / AKUSTİK MÜZİK

AKUSTİK MÜZİK

AKUSTİK MÜZİK

Akustik, lügat anlamıyla ses ve yankı bilimidir. Sesin düzgün yankılanmaması ve ses dalgalarının düzensiz yansıması kulağa hoş bir dinleti sunmaz. Bu sebeple müzik benzer biçimde işitme ile ilgili olan sanatsal alanlarda akustiğin önemi büyüktür. Akustik müzik ise elektronik teknoloji kullanmaksızın sesi akustik şekilde oluşturan ve çoğaltan enstrümanlarla yapılan bir müzik türüdür. Ses elektronik teknoloji kullanılmadan meydana getirilse de birçok müzisyen sesi enstrümandan bağımsız bir halde çalışan elektronik amfilerle yükseltmeyi tercih eder. Bu bir çok süre enstrümanın önüne bir mikrofon koyularak gerçekleştirilir.

Akustik müzik kökeni 1960’lardaki halk müziklerine dayanan, elektronik müzik aletlerinin ve kanal kayıt teknolojisinin ortaya çıkışından sonra ortaya çıkmış ve elektronik müziğe alternatif oluşturmuş, daha sakin ve dingin bir müzik türüdür. Bu müzik türünde yaratı verirken çoğunlukla akustik gitar, akustik piyano, akustik keman gibi sesi yankı kanalıyla çoğaltan müzik aletleri kullanımı tercih edilmiştir. Akustik müzik icra eden müzisyenler, müziği tek seferde çalıp; saldırı kayıt şeklinde kaydetmekte, ya da izleyici karşısında canlı olarak müzik yapmaktadır.

Çağımız müzisyenleri içinde, asıl versiyonu elektronik olarak aranje edilip kayıt edilmiş şarkılarının bir de akustik versiyonunu kaydedip dinleyicinin beğenisine sunmak popüler bir durum halini almıştır. Bu sayede hem elektronik enstrümanların ve kayıt teknolojisinin nimetlerinden yararlanılmış müziklerden hoşlanan dinleyicinin; hem de müzikte sakinlik ve dinginlik arayan akustik müzik dinleyicisinin beğenisini kazanmak amaçlanmıştır. Akustik versiyon ya da unplugged versiyon şeklinde tabir edilen akustik coverların, dinleyici açısından en makbul olanı çoğunlukla enstrümanlardan vokale kadar parçanın yeni bir nefes getirerek yorumlanmış hali olmuştur.

90’lı yıllarda yayınlanmaya başlanan, akustik performansları seyirciyle buluşturan tv programlarının, akustik müziğin popülerliğini arttırmasındaki payı şüphesiz ki fazlaca büyüktür. Bilhassa Nirvana, Eric Clapton gibi adların bu programda yaptıkları akustik müzik cover performansları, dinleyici tarafınca çok beğenilmiştir ve hala dinlenilmektedir. 2000’li yılların genç müzisyenlerinin, gitarlarının fişini çekip, müziklerinin akustik versiyonlarını oluşturmalarında, bu büyük isimlerden aldıkları ilhamın da çokça oranı vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir