Ana Sayfa / Kitaplar / AKIRA KUROSAWA

AKIRA KUROSAWA

57 senelik kariyerinde 30 film yöneten Akira Kurosawa, beyaz perde tarihinin en mühim ve etkisinde bırakan yönetmenlerinden biri olarak kabul edilir.

23 Mart 1910’da doğan Kurosava, 1936 senesinde Japon beyaz perde sanayisine kısa bir süreliğine ressam olarak girdi. Çeşitli filmlerde yönetmen yardımcısı ve senarist olarak çalıştıktan sonrasında 1943 senesinde 2. Dünya Savaşı sıralarında ilk filmi olan popüler aksiyon filmi Sugata Sanshiro‘yu filme aldı. Savaştan sonrasında 1948 senesinde Drunken Angel filmini çekti. Bu filmimizde o zamanlar tanınmayan bir erkek oyuncu olan Toshirō Mifune’yi başrolde oynattı. Ve gene bu filmle Japonya’daki gelecek vaad eden genç yönetmenler arasındaki yerini sağlamlaştırdı. Sonrasında bu iki adam beraber 15 film daha çektiler.

Kurosava‘nın mühim filmlerden Raşamon filminin ilk vizyonu Tokyo’da 1950 senesinde yapılmış oldu. Film 10 Eylül 1951’de Venedik Film Festivali’nde, Altın Aslan ödülünün sürpriz kazananı oldu. Ve sonradan Avrupa ve Şimal ABD’da gösterime girdi. Bu filmin batı pazarında yakaladığı reklam başarısı ve pozitif yönde eleştiriler Japon sineması için bir ilkti. Böylece Kurusava’nın bu başarısı öteki Japon yönetmenlere de internasyonal arenada tanınma olanağı tanıdı. 1950’li yılladan 1960’lı yılların başına kadar Kurosava, aşağı yukarı her yıl bir film üretti. Bunların içinde, Ikiru, Yedi Samuray ve Yojimbo benzer biçimde bazı filmler yüksek derecede saygınlık kazanmıştır. 1960’ların ortalarında sonrasında Kurosava’nın daha azca verimle çalıştı. Fakat son zamanlarında yapmış olduğu işlerinden son iki epik filmi Kagemusha ve Ran ile ödüller almaya devam etti. Bunların içinde Kagemusha filmi için almış olduğu Altın Palmiye ödülü de vardır.

1955 senesinde Akademi Ödülleri’nin verdiği Akademi Onur Ödülü’nü kabul etti. 6 Eylül 1998 senesinde yaşamını kaybeden meşhur yönetmen, ölümünden sonrasında AsianWeek dergisinde “Sanat, Edebiyat ve Kültür” kategorisinde “Senenin Asyalısı” olarak isimlendirildi ve CNN tarafınca “Son 100 yılda Asya’nın gelişmesine en oldukça katkıda bulunan insanlardan (beşliden) biri” seçti. (Kaynak: wikipedia)

OKUDUYSANIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler vakit içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Renkfm isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir