ahmet_baran_digipack_baski_v2

Ahmet Baran – Kanun Namına

Üretici Uyum Müzik
Barkod 8680114940977
Türü Enstrümantal
Dili Türkçe
Gösterim Zamanı 14/06/2016
Süre 44:55 Dakika
Format CD

ESERLER

1-Nocturne C minör Sharp Minör – Frederic Chopin
2-Ahmet’in Rüyası – Turgay Erdener
3-Dalgaların Oyunu – Yalçın Tura
4-Aşk Hikayesi – Francis Lai
5-Nothing Else Matters – Metallica
6-Two Much Love Theme – Michel Camilo
7-Sızı – Ahmet Baran
8-Endülüs – Göksel Baktagir
9-Sigan – Haydar Tatlıyay

  • Izahat

Albüm Açıklaması

AHMET BARAN “KANUN NAMINA”
“Söylemek istediklerimi kelimelere dökebilseydim, bölme yaparak anlatmaya çalışmazdım…”
Sözcüklere müzikle yeni bir biçim kazandıran, kendini anlatmak için Kanun’u konuşturan Ahmet BARAN albümünü müzikseverlerin beğenisine sundu.

Kanun’un namını yürütmeye kesin, Müziğin kanununa yeni maddeler eklemeye niyetli bu emek harcama, sanatçının müzik dünyamıza kazandırdığı yepyeni çalım tekniği ile seslendirilmiş ilk albüm olma hususi durumunu de taşıyor.

Aslen Türk Sanat Müziği enstrümanı olan Kanun’un ulaşmış olduğu sınırları oldukça genişleterek tekrardan çizen BARAN bu üretimi ile bir tek sesi değil hissi de yükseltiyor.

Üstelik On parmağın Onunu da Mızrapsız şekilde sazıyla buluşturarak ve piyanistlere ilişik bir kabiliyeti, çalarken beynin iki lobunu da kullanma yetisini Kanunilere, birden fazlaca enstrümanın ses zenginliğini de Kanun’a kazandırıyor.

Böylece Metalica’dan Chopin’e, Love Story’den Forrest Gump’ın film müziğine şarkı olmaktan öteye geçerek yaşamlarımızın ayrılmaz birer parçası olan unutulmaz eserler Ahmet Baran’ın yorumuyla ve müzikaliteden taviz vermeyen tavrıyla şaşırtıcı şekilde gençleşip daha ilkin tadılmamış yeni bir lezzete kavuşuyor.

Ömrünü neredeyse bir tek müziğe adayarak “En güzel dinlenme şeklini emek harcama” olarak belirleyen virtüözün kendi bestesi olan şarkılar dünden bugüne ilerleyen bir lokomotif benzer biçimde çekiyor adeta bizi.

Hunharca bir adam öldürmeye kurban giden Özgecan için yapmış olduğu beste ile tatlı bir aşk hikayesinden gerçeğin sert ayazına Serkan Davet’nın klarnetinin acı çığlığı ile uyanıyoruz.

Ahmet’in Rüyası ile Osmanlı’nın İstanbul’undan bugünün göğüne bir ok benzer biçimde fırlayıp eski sarayların yüksek duvarlarını mistik bir seyahatle aşıyoruz. “Işığı önüne al ve yürü.

Gölgen arkandan ister gelsin ister gelmesin” diyen Baran’ın sözüne uyup onunla bu albümde beraber yürüyünce her köşede başka bir usta karşılıyor bizi.

As’ların buluşma noktası, ortak paydası olan bu çalışmada Keman’da Erkin Onay ve Turay Dinleyen, Neyzen Alim Canaz, Bas Gitar’da Nurat Şensesli, Klavye’de Burç Şensesli, Fagot’da Eray İnal, Perküsyon’da Burak Çakır, Soner Özer, ve ek olarak Bilkent Senfoni Orkestrası Yaylı Sazlar Orkestrası’nın fazlaca kıymetli sanatçıları buluşuyor.

Duyunca her insanın geçmişte ayrı bir an’a, duyguya, yere, hatta biri’ne gidiverdiği bildik müziklerin yanına kendi bestelerini de ilave ederek 9 ayrı parçayı Kanun Namına adını verdiği albümde toplayan Ahmet BARAN dünyayı büyük bir Kanun, yüreklerimizi de sayısız kombinasyonla büyüyen notalarla titreyen tel etmeye kesin görünüyor.