Ana Sayfa / Akustik / 5 Maddede İngiliz Rock Grubu Led Zeppelin

5 Maddede İngiliz Rock Grubu Led Zeppelin

Müziğin mistik rüzgarlarıyla esip gelen bir grup: Led Zeppelin. İçimizdeki tarifi olmayan hislerin tercümanı; Dazed and Confused, Kashmir, Whole Lotta Love, Stairway to Heaven şeklinde insanı kendinden geçiren parçalara imza atmış bir rock’n’roll efsanesi.

Rolling Stone dergisi tarafınca “Emsalsiz rock tarihinin en uzun soluklu gruplarından biri.” olarak tanımlanarak standardını onaylatmıştır Led Zeppelin. Ronny James Dio ise “En iyilerin en iyisi.” der onlar hakkında.

Müziğini damarlarımızda hissettiren, bu eşi benzeri olmayan grubu 5 maddeyle daha yakından tanıyalım.

1. 1968 senesinde The Yardbirds’ün dağılmasının peşinden grubun geriye kalan tek üyesi olan Jimmy Page, “The New Yardbirds” isminde bir grup kurar. İlk başta The Yardbirds’ün uzantısı niteliğindeki bu grupta Robert Plant (vokal), Jimmy Page (gitar), John Paul Jones (bas gitar ve klavye) ve John Bonham (davul) adları bir araya gelir.

Led Zeppelin
Hindenburg zeplini faciası

2. The New Yardbirds adı altında verdikleri konserlerde The Who’nun davulcusu Keith Moon da dinler onları. Açık sözlülükle “Siz bu kafayla kurşundan bir zeplin şeklinde çakılırsınız yere!” der ve bilincinde olmadan Led Zeppelin efsanesine adını vermiş olur. 12 Ocak 1969’da piyasaya çıkardıkları ilk albüme de bu adı verirler. Albüm kapağında da 1937’de gerçekleşen ve 36 kişinin yaşamını kaybetmiş olduğu Hindenburg zeplini kazasından esinlenirler.

3. Black Sabbath’dan bir yıl ilkin heavy metalin tohumlarını atan Led Zeppelin’in seçimi geniş spektrumluydu. Müziklerinde yenilikçi ve yaratıcılardı. Üyelerinin enstrümanlara hakimiyetiyle harikalar yaratıyorlardı. İflah olmaz birer blues hayranı olan Jimmy Page ve Robert Plant, blues ve rock müziği aynı potada eritip büyülü bir formül elde etmişti. Sadece müzikleri bundan ibaret değildi. Going to California şarkısıyla folk ritimleri, okunuşuyla “Jamaika” kelimesini çağrıştıran D’yer Mak’er parçasında da reggae esintilerinden söz etmek mümkün.

4. İlk 3 albümünü “Led Zeppelin” ismiyle çıkaran grup, dördüncü sefer bir aykırılık yaparak isimsiz bir albüm çıkarır. Bu albümün iç kapağında sonradan grup elemanlarının imzası haline gelecek dört mistik biçim bulunmaktadır. Bu şekiller sırasıyla Jimmy Page, John Paul Jones, John Bonham ve Robert Plant’ı sembolize etmektedir ve anlamları aşağıdaki gibidir.

                                                  Jimmy Page: Satürn

                                       John Paul Jones: Itimat ve yeterlilik

                          John Bonham: Trio ya da Baba-Anne-Çocuk

                                        Robert Plant: Hakikat ve cesaret

Müzik tarihinde eşi olmayan bir yere haiz olan Stairway to Heaven parçası da bu albümde yer almıştır. İçerdiği okült semboller ve backmasking yöntemiyle “satanik sübliminal mesajlar” vermesiyle gündeme gelen bu şarkı hakkında iddiaları grup üyeleri ve müzik eleştirmenleri reddediyor.

John Bonham

5. Her güzel şeyin bir sonu olduğundandır ki, 1977 senesinde Robert Plant’ın 5 yaşındaki oğlu Karac’ın mide virüsünden dolayı vefat etmesiyle Led Zeppelin’in sonunu getirecek şanssızlıklar silsilesi başladı. 1980 yılının ekim ayında ise bitirici darbe olan John Bonham’ın vefat etmesiyle grup dağıldı. Arkalarında bıraktıkları birbirinden güzel 9 albümle hala rock müziğin sayılı isimlerinden olarak anılıp, şarkılarıyla hepimizi duygudan duyguya sürükleyebildikleri için ölümsüzler.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir