Ana Sayfa / Konser / 27 Mart Dünya Tiyatro Günü…

27 Mart Dünya Tiyatro Günü…

 

Kadıköy Tiyatroları Platformu, Kadıköy Bahariye caddesinde iki senedir gerçekleştirdiği 27 Mart yürüyüşüne bir yenisini ekliyor. 27 Mart Salı günü saat:17.30’da Kadıköy Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nden başlamış olacak yürüyüş etkinliği Bahariye Caddesinden geçerek Mehmet Ayvalıtaş Meydanında son bulacak. Kadıköy Tiyatroları Platformu tiyatroya gönül vermiş seyirciden meslektaşlarına kadar tüm dostlarını bu yürüyüşe çağrı ediyor.

Platformun değindiği bildiri şu şekilde:

Bugün 27 Mart. Bugün binlerce sahnede milyonlarca göz kendi hayatına tanıklık edecek. Dün olduğu, yarın olacağı şeklinde.  Sahneden sesler yayılacak… Kulak verelim bu sese! Bu ses; bir kâbustan uyanan kadının, bir emekçinin öfkesinin, bir gencin ilk aşkının sesi olabilir. Bu ses,  bir hayalden bir dünya yaratanların sesidir. Bu ses,  yaşamı düşlerle yoğurup, sizi kendi avuçlarınıza bırakanların sesi, bu ses tiyatronun sesidir.

Bugün 27 Mart. Dünya tiyatrolarının kararlılığının en kuvvetli duyulduğu gün: vardık, varız, var olacağız!

Bugün 27 Mart. Bugün binlerce sahnede milyonlarca göz kendi hayatına tanıklık ediyor. Shakespeare’in kadim cümleleri, Nitelik Öngeren’in sesi hala çelik şeklinde sağlam. Haldun Taner’i dinleyelim, Bertolt Brecht’i, Lorca’yı: Cesareti, hüznü, inancı, aşkı, direnmesi, öfkeyi, acıyı, direnişi, anlamayı, kahkahayı…

Bugün 27 Mart. Emperyalist devletlerin barbarlığına karşı, tiyatronun insanı savunmasının yeni yaşı. Mübarek olsun insanoğlunun kendini, düşlerini, sanatla savunması!

Bugün 27 Mart. Tiyatro kapılarının polislerce dolaşıldığı, sansürün, yasakların A4 kâğıtlarına resmi mühürlerle yazıldığı; umudun, barışın sesinin kısılmaya çalışmış olduğu bu zamanlarda, yaşasın bir hayalden bir dünya yaratanların çılgınlığı!

Mübarek olsun 27 Mart Dünya Tiyatro günü! Mübarek olsun sahnelerimizin, cesaretin, inancın, inadın, kahkahanın bugünü!

Kadıköy Tiyatroları Platformu

 

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKEZ OKUSUN HERKEZ IZLESIN. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir