Ana Sayfa / 2018 / Mart

Aylık arşiv: Mart 2018

Çocuklara Yüzme Nasıl Öğretilir?

Yüzme çocukluk yıllarından itibaren verilirse vücut sağlığı ve kas sistemine faydalı olan, gelişimi etkileyen ve yetenek kazandıran bir spor türüdür. Bazı çocuklar deniz kenarında çocukluklarını geçirdikleri için çevreden de etkilenip küçük yaşta yüzmeye başlarlar. Bazıları ise bu imkanlara sahip olmadığından dolayı yüzme dersleri alır. Peki çocuklara yüzme nasıl öğretilir? İşte cevabı.

Devamını Oku »

Beni Bekleme üzerine

  Merhaba sevgili tiyatronline okurları geçenlerde prömiyerine katılma fırsatı bulduğum Ankara Sanat Tiyatrosunun oyunu olan “Beni Bekleme” adlı eseri bu gün sizler için değerlendirmek istedim. Nusret Çetinel’i tanımamdan ve hayranlık beslememden olsa gerek oyun öncesi bir fazlaca heyecanlı ve meraklıydım. Anonslar verilmeye başlayınca heyecanım ikiye katlandı ve merakım artık son …

Devamını Oku »

Sanatçı Şule Köken ve Albümü: Vakitsiz

Şule Köken, 1978 yılında Ankara Devlet Konservatuvarı Keman Bölümü’ne girdi. 5 yıl boyunca Cengiz Özkök ile çalışmalarına devam etti. 1983 yılında şan-opera bölümü sınavlarını kazandı ve Mustafa Yurdakul ile 4 yıl lisans, 2 yıl lisansüstü olmak üzere 6 yıl çalıştı. 1989 yılında bölüm birincisi olarak Prof. Dr. İhsan Doğramacı Ödülü’ne layık görülerek Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı’ndan mezun oldu. 

Devamını Oku »

Bestecisini Bile İntihar Ettiren Şarkı: Gloomy Sunday

Macaristan’ın en önemli besteci ve söz yazarlarından biri olan Rezso Seress, 1933 yılının bir pazar gününde ıslık çalarak kendi kendine mırıldanırken, bir anda kulağına çok hoş gelen bir melodi keşfetti. Macarcası Szomoru Vasamap olan şarkının Türkçe ismi ise Kasvetli Pazar‘dı.

Devamını Oku »