Ana Sayfa / 2017 / Aralık

Aylık arşiv: Aralık 2017

Shakira ve Rihanna düeti: Can’t Remember To Forget

Grammy ödüllü müzisyen ve besteci Shakira yeni albümünü 2014 senesinde Sony Music etiketiyle yayınlayacağını açıklamıştı. Sanatçının albüm haberinin arkasından ise şimdi hepimiz bir öteki yıldız isim Rihanna’nın twitter sayfasından yapmış olduğu açıklamayı konuşuyor. Açıklamaya nazaran Shakira ve Rihanna, Shakira’nın  yeni albümünde yer alacak ilk single “Can’t Remember To Forget“i beraber …

Devamını Oku »

Meditasyon Nasıl Yapılır?

Meditasyon, özünde "derin düşünme" anlamına gelmektedir. Derin düşünme sayesinde de zihni boşaltıp düşünmeme felsefesine sahiptir. Meditasyon zihininizi boşaltıp tertemiz yapmaya yarar. Bunun için de zihin boşaltma yöntemini öğrenmeniz gerekir. Bu yöntemi yapmayı başardığınızda da ruhsal huzura ermiş olursunuz.

Ruh dinginliğine kavuşmak için hangi adımları izlemeli?

Devamını Oku »

Aşkın Vatanı Yoktur – Özgür Tiyatro

  AŞKIN VATANI YOKTUR “TARANTA BABU’YA MEKTUPLAR” destanının oyunlaştırması olarak 2000 senesinde oluşturduğumuz oyunumuz, İtalyan faşizmini anlatır.. İtalya’da faşizmin gelişim süreci ve emperyalizmin en yırtıcı hali gözler önüne serilir oyunda.. Habeşistanlı bir gencin karısı Taranta Babu’ya yazdığı mektuplar oyunun ana eksenini oluştururken Nâzım Hikmet’in İtalyan arkadaşı ile kendi arasındaki kurgusal …

Devamını Oku »

2017 Atilla İlhan Edebiyat Ödülleri belli oldu.


2017 ATTİLÂ İLHAN EDEBİYAT ÖDÜLLERİ’NİN SAHİPLERİ BELLİ OLDU
 
Attilâ İlhan Bilim, Sanat ve Kültür Vakfı’nın, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları’nın desteğiyle düzenlediği Attilâ İlhan Edebiyat Ödülleri’nin sahipleri belli oldu. ‘Körburun’ adlı kitabıyla Hikmet Hükümenoğlu Roman dalındaki ödülün sahibi olurken, Şiir dalındaki ödül, ‘Yol Şarkıları’ kitabıyla Adnan Özer’e verildi. İlk Roman Vakıf Ödülü’nün sahibi ‘Lakin Bu Bir Masal’ kitabıyla Jale Şengün olurken, İlk Şiir Kitabı Vakıf Ödülü’ne de ‘İlk Ayrılık’ kitabıyla Selenay Kübra Koçer değer görüldü.
 
Attilâ İlhan Bilim Sanat ve Kültür Vakfı’nca düzenlenen ve Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları tarafından desteklenen Attilâ İlhan Edebiyat Ödülleri’nin Doğan Hızlan’ın onursal başkanlığında toplanan seçici kurulları geçtiğimiz günlerde bir araya gelerek ödül sahiplerini belirledi.
 
Can Yayınları’ndan çıkan “Körburun” adlı romanıyla Hikmet Hükümenoğlu, 2017 Attilâ İlhan Roman Ödülü’nün sahibi oldu.  Seçici Kurul’un oy birliği ile verdiği karar gerekçesi şöyle açıklandı: “Seçici Kurul, Hikmet Hükümenoğlu’nun ‘Körburun’ adlı romanını çok güçlü zaman ve mekân duygularıyla gerçekliği sağlanan hayalî bir adada, Türkiye’nin üç kuşağını kederi ve mizahıyla, siyasî darbelerin birbirini tekrarlayan yıkıcı etkilerini göz ardı etmeden öykülerken,  yanı sıra; bir insanın çocukluktan kötülüğe evrilen yetişkinlik yolundaki dramatik değişimini, o tiplemede söz konusu olabilecek abartmanın tuzaklarına düşmeden, kalabalık kahramanlardan bir tekinin bile özgün karakterlerini ihmal etmeden yansıtabilmesiyle ödüle değer bulmuştur.”
 
2017 Attilâ İlhan İlk Roman Vakıf Ödülü ise Doğan Kitap’tan çıkan “Lakin Bu Bir Masal” romanıyla Jale Şengün’e verilirken, ödül gerekçesi şöyle açıklandı: “Seçici Kurul, Jale Şengün’ün ‘Lakin Bu Bir Masal’ adlı ilk romanını, “Roman yazmak, insanı öznel bir mercekten, olanca toplumsal ve bireysel diyalektiğiyle yansıtmaktır” diyen Attilâ İlhan’ın bakış açısıyla örtüşen özüyle, kadın cinayetlerini, kadına reva görülen şiddeti, gerilim yüklü kurgusuyla eserine yansıtırken, günümüz Türkçesiyle kaynaştırdığı masal Türkçesi’nin içtenliğini, yöresel geleneklerimizin izlerini de bulup çıkartan derinlikli sorgulamaları, kendine özgü akıcı üslubundaki başarısı nedeniyle oybirliğiyle ödüle lâyık bulmuştur.”
 
Selim İleri’nin başkanlığındaki Attilâ İlhan Roman Ödülü Seçici Kurulu’nda Mehmet Eroğlu, Asuman Kafaoğlu Büke, Ülkü Karaosmanoğlu ve aileyi temsilen Ali Cem İlhan yer alıyor.
 
2017 Attilâ İlhan Şiir Ödülü Adnan Özer’e
Şiir Ödülü Seçici Kuruldu, “ulusal ölçekli şiir dilimize ve bu yöndeki yaklaşımlara katkıda bulunan, yerel renklerin yanı sıra, şiirini imgelerle bezeli farklı bir düzeye taşıyan, çalışmalarında şiir emeğini daima önde tutarak yazan” Adnan Özer’i, Everest Yayınları’ndan çıkan “Yol Şarkıları” kitabıyla 2017 Attilâ İlhan Şiir Ödülü’ne oybirliğiyle değer gördü.
 
2017 Attilâ İlhan İlk Şiir Kitabı Vakıf Ödülü ise Şiirden Yayınları tarafından yayımlanan “İlk Ayrılık” kitabıyla Selenay Kübra Koçer’e verildi. Koçer ödüle, “Duru, açık seçik söylemiyle farklı bir yaklaşım getirerek kendine özgü bir şiir yaratmayı başardığı, dilindeki yalınlığı sıradanlığa düşmeden koruyarak geliştirdiği, şiirselliği renkli bir güzellik olarak sunma becerisini gösterdiği” gerekçesiyle oybirliğiyle değer görüldü.
 
Metin Celal’in başkanlığındaki Attilâ İlhan Şiir Ödülü Seçici Kurulu’nda A. Ali Ural, Haydar Ergülen, Hüseyin Yurttaş ve aileyi temsilen Kerem Alışık yer aldı.
 
Attilâ İlhan Edebiyat Ödülleri töreni 9 Kasım Perşembe günü saat 16.00’da 36. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı etkinlikleri kapsamında, TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nin Kınalıada Salonu’nda gerçekleştirilecek.
 
Attilâ İlhan Edebiyat Ödülleri
 
Attilâ İlhan Bilim, Sanat ve Kültür Vakfı, düzenlediği Edebiyat Ödülleri ile rahmetli Attilâ İlhan’ın her eserinde yansımaları bulunan ‘ulusal kültür bileşimini gerçekleştirme’ misyonuna layık olacak eserlerin desteklenmesini hedefliyor. Bunun yanı sıra Attilâ İlhan Bilim, Sanat ve Kültür Vakfı bu ödüller aracılığıyla, rahmetli Attilâ İlhan’ın hayattayken yaptığı gibi, ilk kitapları yayımlanan genç yazarları teşvik etmeyi amaçlıyor.
 

Devamını Oku »

Zafer Güler

Zafer Güler Müzikle ilköğretim yıllarında tanışan Zafer Güler 1982 senesinde İzmir’de hayata merhaba dedi. ilk olarak 1992 senesinde Zülfü Livaneli’nin seslendirdiği Memik Oğlan eserini 23 Nisan da bağlama çalarak seslendirdi. 2003 senesinde Yüzüncü Yıl Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı Bölümünden mezun oldu. 2004-2005 yıllarında İzmir Tv de müzik programı yapmış oldu. 2008 …

Devamını Oku »

Başak Sayan Kimdir, Hayatı Biyografisi ve Resimleri Hakkında Bilgi

Etiketler: Başak Sayan Kim, Yaşam öyküsü, Başak Sayan kaç yaşlarında yaşı kaçtır, Başak Sayan doğum zamanı, Başak Sayan nereli, Başak Sayan boyu kaç, Başak Sayan yaşamı ve yaşamı Başak Sayan Biyografisi 17 Haziran 1977 tarihinde Ankara’da dünyaya gelen Başak Sayan Marmara Üniversitesi, Iktisat kısmı’nden mezun olmuştur. Başak Sayan üniversite eğitimi …

Devamını Oku »

Doublemoon’dan 10 kült albüm

1998 yılında Pozitif tarafından kurulan ve müzik dünyasına yön veren projelere imza atan Doublemoon, daha önce yayınladığı kült 10 albümü yeniden müzikseverlerle buluşturuyor. Yakın müzik tarihinin mihenk taşı olan kataloğundan derlediği koleksiyonluk seçkide Mercan Dede, Taksim Trio, Burhan Öçal, Orient Expressions, Brooklyn Funk Essentials ve Hüsnü Şenlendirici’nin uzunçalarlarının yanı sıra çeşitli sanatçıların yer aldığı iki karma albüm de bulunuyor.

Devamını Oku »

PACO DE LUCIA ANISINA: BEYOND THE MEMORY

 24. İstanbul Caz Festivali, flamenkonun kült gitarist ve bestecilerinden Paco de Lucia’ya bir saygı duruşu niteliğindeki “Paco De Lucia Anısına: Beyond The Memory”projesiyle 8 Temmuz Cumartesi günü 21.30’da Matraş’ın gosteri sponsorluğunda Sıkıntılı PSM Ana Sahne’de tüm müzikseverleri bir araya getirecek. İstanbul Caz Festivali en yüksek katkıda bulunan mekan sponsoru Sıkıntılı Performans Sanatları Merkezi’nde gerçekleşecek gecede, sanatçının …

Devamını Oku »