Ana Sayfa / Kitaplar / 2017 Atilla İlhan Edebiyat Ödülleri belli oldu.

2017 Atilla İlhan Edebiyat Ödülleri belli oldu.

2017 ATTİLÂ İLHAN EDEBİYAT ÖDÜLLERİ’NİN SAHİPLERİ BELLİ OLDU

Attilâ İlhan Bilim, Sanat ve Kültür Vakfı’nın, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları’nın desteğiyle düzenlemiş olduğu Attilâ İlhan Edebiyat Ödülleri’nin sahipleri belli oldu. ‘Körburun’ adlı kitabıyla Hikmet Hükümenoğlu Roman branşındaki ödülün sahibi olurken, Şiir branşındaki ödül, ‘Yol Şarkıları’ kitabıyla Adnan Özer’e verildi. İlk Roman Vakıf Ödülü’nün sahibi ‘Lakin Bu Bir Masal’ kitabıyla Jale Şengün olurken, İlk Şiir Kitabı Vakıf Ödülü’ne de ‘İlk Ayrılık’ kitabıyla Selenay Kübra Koçer kıymet görüldü.

Attilâ İlhan Bilim Sanat ve Kültür Vakfı’nca düzenlenen ve Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları tarafınca desteklenen Attilâ İlhan Edebiyat Ödülleri’nin Doğan Hızlan’ın onursal başkanlığında toplanan seçici kurulları geçtiğimiz günlerde bir araya gelmiş olarak ödül sahiplerini belirledi.

Can Yayınları’ndan çıkan “Körburun” adlı romanıyla Hikmet Hükümenoğlu, 2017 Attilâ İlhan Roman Ödülü’nün sahibi oldu.  Seçici Kurul’un oy birliği ile verdiği karar öne sürülen sebebi şöyleki açıklandı: “Seçici Kurul, Hikmet Hükümenoğlu’nun ‘Körburun’ adlı romanını oldukça kuvvetli vakit ve mekân duygularıyla gerçekliği sağlanan hayalî bir adada, Türkiye’nin üç kuşağını kederi ve mizahıyla, siyasî darbelerin birbirini tekrarlayan yıkıcı etkilerini göz ardı etmeden öykülerken,  yanı sıra; bir insanoğlunun çocukluktan kötülüğe evrilen yetişkinlik yolundaki acıklı değişimini, o tiplemede söz mevzusu olabilecek abartmanın tuzaklarına düşmeden, kalabalık kahramanlardan bir tekinin bile emsalsiz karakterlerini dikkatsizlik etmeden yansıtabilmesiyle ödüle kıymet bulmuştur.”

2017 Attilâ İlhan İlk Roman Vakıf Ödülü ise Doğan Kitap’tan çıkan “Lakin Bu Bir Masal” romanıyla Jale Şengün’e verilirken, ödül öne sürülen sebebi şöyleki açıklandı: “Seçici Kurul, Jale Şengün’ün ‘Lakin Bu Bir Masal’ adlı ilk romanını, “Roman yazmak, insanı öznel bir mercekten, olanca toplumsal ve bireysel diyalektiğiyle yansıtmaktır” diyen Attilâ İlhan’ın bakış açısıyla örtüşen özüyle, hanım cinayetlerini, hanıma reva görülen sertliği, gerilim yüklü kurgusuyla eserine eklerken, günümüz Türkçesiyle kaynaştırdığı masal Türkçesi’nin içtenliğini, bölgesel geleneklerimizin izlerini de bulup çıkartan derinlikli sorgulamaları, kendine özgü akıcı üslubundaki başarısı sebebiyle oybirliğiyle ödüle lâyık bulmuştur.”

Selim İleri’nin başkanlığındaki Attilâ İlhan Roman Ödülü Seçici Kurulu’nda Mehmet Eroğlu, Asuman Kafaoğlu Büke, Ideal Karaosmanoğlu ve aileyi temsilen Ali Cem İlhan içeriyor.

2017 Attilâ İlhan Şiir Ödülü Adnan Özer’e
Şiir Ödülü Seçici Kuruldu, “ulusal ölçekli şiir dilimize ve bu yöndeki yaklaşımlara katkıda bulunan, mahalli renklerin yanı sıra, şiirini imgelerle bezeli değişik bir düzeye taşıyan, çalışmalarında şiir alın terini daima önde tutarak yazan” Adnan Özer’i, Everest Yayınları’ndan çıkan “Yol Şarkıları” kitabıyla 2017 Attilâ İlhan Şiir Ödülü’ne oybirliğiyle kıymet görmüş oldu.

2017 Attilâ İlhan İlk Şiir Kitabı Vakıf Ödülü ise Şiirden Yayınları tarafınca piyasaya çıkan “İlk Ayrılık” kitabıyla Selenay Kübra Koçer’e verildi. Koçer ödüle, “Duru, açık seçik söylemiyle değişik bir yaklaşım getirerek kendine özgü bir şiir yaratmayı başardığı, dilindeki yalınlığı sıradanlığa düşmeden koruyarak geliştirdiği, şiirselliği renkli bir güzellik olarak sunma becerisini gösterdiği” nedeni öne sürülerek oybirliğiyle kıymet görüldü.

Metin Celal’in başkanlığındaki Attilâ İlhan Şiir Ödülü Seçici Kurulu’nda A. Ali Ural, Haydar Ergülen, Hüseyin Yurttaş ve aileyi temsilen Kerem Alışık yer aldı.

Attilâ İlhan Edebiyat Ödülleri töreni 9 Kasım Perşembe günü saat 16.00’da 36. Internasyonal İstanbul Kitap Fuarı etkinlikleri kapsamında, TÜYAP Fuar ve Kurultay Merkezi’nin Kınalıada Salonu’nda gerçekleştirilecek.

Attilâ İlhan Edebiyat Ödülleri

Attilâ İlhan Bilim, Sanat ve Kültür Vakfı, düzenlemiş olduğu Edebiyat Ödülleri ile rahmetli Attilâ İlhan’ın her eserinde yansımaları bulunan ‘ulusal kültür bileşimini gerçekleştirme’ misyonuna layık olacak eserlerin desteklenmesini hedefliyor. Bunun yanı sıra Attilâ İlhan Bilim, Sanat ve Kültür Vakfı bu ödüller vasıtasıyla, rahmetli Attilâ İlhan’ın hayattayken yapmış olduğu benzer biçimde, ilk kitapları piyasaya çıkan genç yazarları teşvik etmeyi amaçlıyor.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKEZ OKUSUN HERKEZ IZLESIN. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir