Ana Sayfa / Galeri / 1960 Yılındaki Sovyetler’den 2017 Tasvirleri

1960 Yılındaki Sovyetler’den 2017 Tasvirleri

İnsanoğlu, geleceği ve yarının getireceklerini asırlardır merak ediyor. Geleceğe yönelik bu merak duygusu en mühim bilim insanlarınca keşfetmenin en önemli kısımlarından biri olarak gösteriliyor (“Mühim olan sorgulamayı bırakmamak. Merakın var olmak için kendi sebebi vardır: Sonsuzluğu, yaşamın, gerçekliğin inanılmaz yapısının sırrını çözmeye çalışmak“, Albert Einstein), çağları değiştirecek bilimsel keşiflerin temelinde çoğunlukla merak duygusu yatıyor. Uzay yarışının ön planda olduğu 60’ların başlangıcında Dünya’nın süper gücü olmak için Amerikalılarla yarışan Sovyetler de, bu hissiyatla uzak geleceği, 2017 yılını çeşitli illüstrasyonlarla tasvir etmiş ve ortaya insanoğlunun kolektif bilincinin değişkenliğinden vizyondaki farklılığa kadar birçok şeyi yüzümüze vuracak enteresan görüntüler çıkmış.

20. Yüzyılda meydana getirilen 2017 tasvirlerinde, günümüz dünyasının bürokratik ve teknokratik yönetimler altına gireceği öngörülmüş. O dönem ABD’yi yönetim eden Eisenhower hükümeti, hidroelektrik barajlardan otoyollara milyonlarca insanoğlunun yaşantısını değiştiren yeniliklere imza atarken bu teknolojik sıçramaların 60’lardan sonrasında da aynı hızda devam edeceği düşünülmüş. Bu durumun bir benzeri de Kruşçev idaresindeki Sovyetler Birliği’nde yaşanmakta olduğundan, birazcık da komünist dokunuşun etkisiyle, ‘uzak gelecek‘te iki devletin yarışının aynı hızda devam edeceği savıyla bu tasvirler yapılmış.

Gene 60’larda meydana getirilen çizgi dizi Jetgiller‘i çağrıştıran görüntülerde fütüristik şehirlerde topluca çalışan insanları görüyoruz. Geçmişin mimari anlayışıyla dizayn edilmiş retro bir gelecek tasviri söz mevzusu. Örneğin üstteki illüstrasyonun “1939 senesinde düzenlenen New York Fuarı‘ndaki tasvirlerden etkilendiği” söyleniyor. Hususi bir beyaz perde aletiyla Sovyetler’in geleceğine bakan gençleri görüyoruz. Sovyetler’in bilhassa beyaz perdenin ilk yıllarında kameranın “kayda alan” özelliğiyle oldukça haşır neşir olduklarını biliyoruz, burada da devasa, kubbe-vari bir ekrandan geleceğini izleyen Sovyet gençleri 2017 yılına bakıyor.

Nükleer güçle çalışan trenler! Resmin altında, “Bering Boğazı’nın yanından geçiyor. Üstünden geçen şeyi görüyor musunuz? Atomik güçle çalışan trenler. Bu baraj Şimal Buz Denizi’nden gelen soğuk akıntıyı engelliyor ve Uzakdoğu ikliminin muhafaza edilmesini sağlıyor” yazıyor. Nükleer güç (ve atom bombaları) o devrin iki büyük gücü olan ABD ile SSCB arasındaki gerginlikte mühim bir kozdu. Rusların bu enerjiyi trenleri çalıştırmak için kullanmayı düşünmesi bu yüzden kulağa garip gelmiyor.

Dünya yüzeyi eridiği için, sonsuz enerji deposu arayışındaki fütüristik aletler yerin altında kaynak arıyor. Köstebeği çağrıştıran aletlerin ısıya dayanıklı çelikten yapıldığı vurgulanmış.

Dünya’dan uzaklaşıyoruz. Işık hızına yakın gezi eden yıldızlararası roketler Alpha Centauri‘ye doğru yol alıyor.

Igor ismindeki bu çocuğun babası hava durumunu denetim eden bir şirkette çalışıyor. Soğuk Harp esnasında ABD de SSCB de hava durumu kontrolüne potansiyel bir tabanca gözüyle bakıyordu. Igor kahvaltısını hazırlaması için eski bir bilgisayarı çağrıştıran mutfağa komutlar veriyor.  Aynı Jetgiller‘in mutfağı şeklinde.

 

Igor’un evinde videolu bir telefon var, bu telefonla konuşabilmek için karşıdaki kişinin yakınlarda olması gerekmiyor.

Igor’un anası geleceğin Karadeniz’i üstündeki yüzen kreşler ile ilgileniyor (cidden bu şekilde yazıyormuş).

2017’de hava durumu hata oranı olmadan tahmin edilebiliyor.

Igor’un hava durumunu değiştiren babası.

Fakat bazı problemler da yok değil. Örneğin bazı kirli emperyalist odaklar ellerinde olmaması ihtiyaç duyulan silahlarla başka ülkelerle uğraşıyorlar. Kim acaba bu kirli emperyalistler?

Emperyalistler Cenup Pasifik’te bir ada üstünde yapmış olduğu tabanca deneyleri sonucunda talibi havaya uçurup hava durumunun etkilenmesine yol açmışlar. Igor’un babası durumla ilk elden ilgileniyor.

İstasyondaki çalışanlar cesurca hamlelerle günü kurtarıyorlar.

Igor ülkeye dönen kahraman babasına sarılıyor, Sovyet hanımefendileri kahramanların üzerine çiçekler atıyor. Altın sarısı fütürist giysilere dikkat.

…Ve görüntülü telefon yardımıyla aile tekrardan bir arada. Emperyalist güçlerin silahları 2017 yılı itibariyle zaptedildi, sadece paracı sistemlerinin son kalıntıları yaşamaya devam ediyor. Igor’un ailesi ve Sovyetler ise mutlu bir ütopyanın içindeler. Bunlar güzel günleri.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir