Ana Sayfa / Galeri / 19. Yüzyılın İlerici Hediyesi: Fovizm

19. Yüzyılın İlerici Hediyesi: Fovizm

19. yüzyılın son 30 yılı, insanların sanata bakış biçimini değiştirdi. Bir resmin mevzusunun gerçekçi bir halde canlandırılması artık fotoğrafla da yapılabilir hale geldi ve bu da yeni bir estetiği ortaya çıkardı. Bu algıya bakılırsa sanatçıların hepsi gerçeğin öykünmek edilmesine karşıydı. Sanatçı, kurallar ve ilkelerden bağımsız olabilmek için her türlü zorluğu karşısına almaya hazırdı; ister varoluşsal, ister biçimsel, ister kurumsal olsun.

Andre Derain Ve Fovizm
Andre Derain ve Fovizm

Bu doğrultuda ilk hareket olan Fovizm, Paris’te oluşturulan 1905 Güz Sergisi’nde ortaya çıkar ve “yırtıcı hayvanların” bir saldırısı şeklinde görülür. Fauve, Fransızca “yırtıcı hayvan” anlamına gelir. Fovizm’i yırtıcılık olarak da tanımlayabiliriz. Doğalcılıkla içinde bazı benzerlikler bulunmuş olduğu ileri sürülse de aslına bakarsak Fovist fotoğraf, özgürce oluşturulan kompozisyonlara, şok edici renklere ve resme yüklenen dışa vurumcu anlamlara dayanıyor. Fovist fotoğraf, Van Gogh’un ya da Gauguin’in basite indirgediği resimden daha değişik, artık üç boyutlu değil. Renk zenginliği ise birkaç saf renk ile sınırı olan. Bu renklerin işlevi ise duyguları aktarabilmek.

Fovizm, fazlaca çeşitli ve kısa ömürlü gruplar tarafınca uygulanmıştır. Bu grubun öncüleri: Henri Matisse, André Derain, Vlaminck, Manguin ve Raoul Dufy. Henri Matisse için ise bu akımın kurucusu diyebiliriz. Şimdi sırayla sanatçılarla görkemli renklerin yolculuğuna çıkalım:

HENRI MATISSE

Dışa vurum ulaşılması ihtiyaç duyulan en mühim şeydir, duyguları renkle anlatmak isterim.”

Henri MatisseBu cümlesi Picasso ve Kandinsky ile birlikte renkleri ustaca kullanan ressamlar kervanına katıyor Matisse’yi. Matisse’nin bu yolculuğu özetlemek gerekirse şöyleydi: Matisse’nin ailesi, minik şimal kasabası Bohain’de tohum işindeydi ve hayalleri oğullarını da esnaf yapmış olup işin başına koymaktı fakat Matisse istemedi. Hukuk eğitimi aldı fakat bu da onu doygunluk etmedi ve hastalığa yakalandı. Aynı sıkıntıyla hastanede fotoğraf hayata geçirmeye başladı. Sonunda ailesini ikna edip Paris’e fotoğraf eğitimi almaya gitti. Ve böylece Matisse ve Fovizm sanatı başlamış oldu. Bu yolculuğun duraklarına bakalım şimdi de:

Kırmızı Stüdyo
Kırmızı Stüdyo
The Open Window
The Open Window
Woman in a Hat
Woman in a Hat

Şapkalı Hanım, 1905’te buluştu bizlerle. Bu eserle birlikte Fovizm akımı keskin hatlarıyla ortaya çıkmış oldu. “Şapkalı Hanım” için meydana getirilen “Hayvansı bir vahşilik” yorumu, bizim “Fovizm” dediğimiz akımı o anda resmen doğurdu.

Resme dikkatle bakmış olduğunuzda zarif bir halde eldivenli elleriyle yelpazeyi tutan bir bayan (Amelie) görüyorsunuz. İşte “Fovizm akımı nedir?” sorusunun cevabı da bu saklanmış detaylarda.

ANDRE DERAIN

Derain, Birinci Dünya Savaşı esnasında Fransız ordusunda yer almasıyla benimsediği sanat tavrıyla çıplaklar, portreler, natürmortlar hayata geçirmeye başladı ve bu süreç ömrünün sonuna dek sürdü. Fovizm sanatını başarıyla resmeden sanatçının ölümünden sonrasında, meşhur heykeltıraş Giacometti “Cézanne’den beri hiçbir ressam beni bu kadar heyecanlandırmadı, bana bu kadar fazlaca şey öğretmedi” demişti.

Derain’in Fovizm’i başarıyla resmettiği eserlerine dönelim şimdi:

Parlamento (Thompson, Pittsburgh)
The Turning Road
The Last Supper of Jesus
The Last Supper of Jesus
The Charming Road
The Charming Road

VLAMINCK

Maurice De Vlaminck
Maurice De Vlaminck

Vlaminck’in tablolarına baktığımızda hangi akımdan ve sanatçıdan etkilendiğini görmek oldukça kolay. Kimi eserlerinde Van Gogh’dan etkilenen Vlaminck, bir dönem Cezanne’nin tesirinde kalmış. Son dönemlerinde ise Fovizm akımının başarıya ulaşmış örneklerini vermiş. Son dönem eserlerine bakalım:

The Bar
The Bar
The Bridge

MANGUIN

Henri ve Jeanne Manguin

Pastel renk tonlarını fazlaca iyi kullanan Manguin’in Cezanne ve Reoir’i hatırlatan karma bir sanat anlayışı vardı. Fovizm’in öncülerinden Manguin, 1949 senesinde Saint-Tropez’de hayata gözlerini yumdu.

The Model
Olive Trees at Cavaliere
The Joy of Coour

RAOUL DUFY

İzlenimciliğe ilgisi olan Raoul Dufy, Berthe Weil Galerisi’nde resimlerini sergileyen bir grup izlenimci ressama katıldı. 1906 senesinde ilk kişisel sergisini açtı. Önceleri izlenimciliğe yönelen Dufy, ondan sonra Toulouse-Lautrec’ten etkilendi. Sonraki dönemde Matisse, Vlaminck şeklinde Fovist sanatçılarla ilişki kurdu. Gelelim eserlerine:

Open Window, Nice
Casino
Paris

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir