Ana Sayfa / Konser / 15.Kıbrıs Tiyatro Festivali’nde Sanatın Zirvesi Buluştu

15.Kıbrıs Tiyatro Festivali’nde Sanatın Zirvesi Buluştu

‘Festival  ve  Sanat’a Destek Ödülü’

Bu yıl Kıbrıs Tiyatro Festivali tam 15.yaşını birbirinden kıymetli adların, toplulukların katılmış olduğu görkemli program ve organizasyonla kutlamaya adım atmıştır.

Kıbrıs seyircisinin festivaline haiz çıkması ve katılım oranının inanılmazlığı ise bu  festival’den seyircinin aradığını bulduğunun en iyi göstergesi olmuştur.

Festival Komitesinin yorumu ise 15 senenin  ufak fakat nitelikli ve fedakâr ekip emek vermesi ile  onları her geçen gün artan itimat,deneyim ve başarının sağlam doku üstünden bu  günlere taşımış olmasında gizlenmişliğidir.
Hakikaten oldukça fedakâr bir ekibin inanılmaz şekilde büyüyen güç halkaları merkezden festival alanına kadar dikkatli vazife anlayışı içinde her yere yerleştirilmiş, dakikaların hatta saniyelerin şaşmadığı sanatın en oldukça isteklerinden kabul edilen zamanlama açısından uygunluğun disiplin anlamında uygulaması gene çalışan tüm bireylerin unvansız anlayışı benimsemiş olmasından festivalde yüksek başarı kaydedilmiştir.

Festival de  Lefkoşa Belediye Başkanının yapıcı  kimliğinin sanata sevgi ve ilgi ile yaklaşımının etiketlenmesinin açıkça görüldüğü ortamın bir başka eğer olmazsa olmazlarından komite başkanı Kıymet Karabiber’in  de ucu açık emek harcama ve katkıları yardımıyla  insan, sanat kavramlarının uyumu ile  müstesna bir bütünlük sağlaması gözlerimizi festival adına kamaştırmıştır.

Festival komitesinde repertuar sorumlusu olarak vazife icra eden Aliye Ummanel de ‘Yeryüzünde Bir Yer’ teması ile festival oluşumundaki hareket noktasına değişik bir özendirme getirmiş,   hepimizin daima değişik talep ve katmanlarda fakat mutlak yeryüzünde olan bir yer arayış ve isteğimizin oluşunu sorgulatırcasına, arayışımıza  katılımcılarla organik  önderliğini bu seçkin tema da     Kıymet Karabiber ile Aliye Ummanel ve ekip arkadaşları beraber en yalını en görkemli halde gerçekleştirmişlerdir.

Festival’in değişmez ilk gece ve ilk oyun konuğu gene Dostlar Tiyatrosu olmuş, komite ile Dostlar Tiyatrosu ve Genco Erkal’ın kuvvetli  dostluğunun yansımasının izlerini tüm festivali aydınlatan sanatla alakalı güzelliklerin öne çıkarılmasının   üstünden geçen 15 yılı  gene beraber kutlamanın  ortak anlayışına ayna tutmuşluğu en organik akışı  ile gene festival belirlemiştir.

FESTİVAL KİMLERE EV SAHİPLİĞİ YAPMIŞTIR ?

15. Kıbrıs Tiyatro Festivali dokuz (9) ayrı topluluğa birisi ödenekli olmak suretiyle tüm konukseverliği ile ev sahipliğini en güzel şekilde halletmeye gönül vermiştir.

Şov tarihlerine bakılırsa 07 Eylül ile 03 Ekim 2017 tarihleri arası DostlarTiyatrosu ‘Güneşin Sofrasında’ ,Tiyatro Pera ‘Vanya, Sonya, Maşa ve Spike ‘ Tiyatro  İn ‘Akciğer’ ,Kazan Dairesi ‘Hedwigve Angry Inch ‘ , İstanbul Kent Tiyatroları ‘Macbeth’ , ‘Hayal-i Temsil ‘ , Sahne Ankara ‘ Terör’ ,Bakırköy Belediye Tiyatrosu ‘Komik Karanlık’ , Tiyatro 28 ‘Sınır’ ,Bi Tiyatro ‘Muallak’  festival sahnesinde yer almak suretiyle Lefkoşa’ya çağrı edilmiş, gönüllülük esasına dayalı profesyonelce yaklaşımla festival komitesince  konuklar ağırlanmıştır.

DEVLET TİYATROLARI NEREDE? 

Festival süresince Devlet Tiyatrolarının afişlerini görmememiz  bizi  şaşırtmıştır.

Festival Komitesine her sormak istediğimiz de araya bir başka şeyin girmesi ilgililerden cevap almamızı engellemiştir.

Gezme yapmak ,festivallere katılmak  bildiğimiz suretiyle ödenekli yapının yönergesinde yer edinen hususlar olduğundan ,Devlet Tiyatrolarının eksikliğini hissettiğimizi söylemeyi de buradan  yazarak paylaşmak  duygusallığın ötesini zorlayan bizde bir talep oluşturmuştur.

Gelecek yıl Devlet Tiyatrolarını bu festivalde görmek isteğimizi buradan  yinelemek ise kendilerine   gene dostça bir sesleniş olmuştur.

FESTİVAL, GELECEK YIL VERMEYİ UYGUN GÖRDÜĞÜ ‘SANATA DESTEK’  ÖDÜLÜ  İLE DE DİKKAT ÇEKTİ.

Festival  Onur Başkanı Mehmet Harmancı ve Festival Komitesi Başkanı Kıymet Karabiber ile beraber öteki ilgililerle meydana getirilen görüşmeler sonucunda festival yapısına gelecek yıldan  itibaren’ Sanata Destek’ adı ile gelenekselleşecek  yeni bir ödül konması söz mevzusu olmuştur.

16. Kıbrıs Tiyatro Festival yapısında sanata destek vermek amacı ile başarıya ulaşmış tiyatro oyuncusu,tiyatro topluluğu yada tiyatro kurumuna yalnız içsel değil maddi katkılı  ödül olan   ‘Güneş Sezai Akmen Sanata Destek Ödülü ‘ verilmesi bu mevzuda emek harcama yapanları sevindirmiştir.

Bu ödül komisyonca tespit edilecek öncelikleri Kıbrıs’a ilişkin  olmak suretiyle  değerlendirmesi yapalacaktır.

Ödül’ün finansı adına ödül verilecek kişinin ailesi tarafınca karşılanacaktır.

Ödül jürisinde ilgili aileden kızının vazife yapması söz mevzusu olmuştur.

Detay emek harcamaları ve ödül yönergesi yeni yıl (2018)öncesi tamamlanacaktır.

GÜNEŞ SEZAİ AKMEN KİMDİR?      

İstanbul doğumlu, yaşamının büyük kısmını Ankara da sürdürmüş, eğitime gönül vermiş sivil cemiyet kuruluşlarından en yüksek altın madalyayı hak etmiş ilk olarak anne,anneanne ve eştir.

Taşımış olduğu isim  ilk Ulusal Eğitim Bakanlarımızdan Sayın Mustafa Necati tarafınca konulmuş gene Mustafa Kemal Atatürk süreci milletvekillerimizden Halit Bayrak’ın yeğeni ,Levazım-ı Umumiye Reisi İsmail Hakkı Akmen’in gelini Ankara’nın ilk çocuk doktorlarından Dr.Mehmet Fazıl Akmen’in eşi özelliklerine ilk olarak haiz olmuş bir gönüllüdür.

En mühim özelliği ise erken kaybetmiş olduğu eşinin peşinden bilhassa tıp fakültesi öğrencilerine verdiği onca karşılıksız burs olmuş,sanatla yakın ilişkisi ise kızı ile  başlamış çeşitli sanat gecelerine ve güzel sanatlar öğrencilerine burs ve çeşitli yardımlar yapmayı ilkeleri arasına kısa zamanda almıştır.

Kıbrıs ise aşka düştüğü memleketi İstanbul’dan sonrasında  Güneş Sezai tarafınca   ikinci sevilmiş olduğu yer  olarak duyuru edilmiş ,her yıl minimum üç kez Kıbrıs  ziyaretleri ise vazgeçilmezleri arasına girmiştir.

Ailesi ve bilhassa kızının isteği ile ‘Güneş Sezai Akmen Sanata Destek’ Ödülü’nün ilk basamağı Kıbrıs Tiyatro Festivali olarak seçilmiş, komisyona sunulmuş ve kabul görmüştür.

FESTİVAL FISILTILARI  VE   ‘ Güneşin Sofrasında ‘ ,   ’ Vanya,Sonya,Maşa ve Spike’

Lefkoşa Belediyesi’nin  bu yıl ilk kez tüm festivalin sponsorluğunu üstlenmesi festivalin  başarısını bir kez daha  zirveye taşıması ,Belediye Başkanı Mehmet Harmancı’ya duyulan sevginin  gittikçe artması,Kıbrıs Belediye Tiyatrosu’nun, Türkiye de meydana getirilen ulusal festivaller olduğu şeklinde uluslar arası festivallere de  çağrı edilmek mevzusunda hassasiyetlerin ve öncelikleri bulunduğunun bilinmesini istemelerini duymak keyif getirmiştir.

‘Güneşin Sofrasında’ Brecht ile Nazım’ın buluşmuş olduğu müzikal söyleşi de  Genco Erkal sahne büyüsünü bir kez daha hayranlıkla seyretme şansı bulmak Tülay Günal’ın sahne de  oyunculuğuyla devleşmesine birlikte rol alan müzikal özelliğine  tanık olmak da yaşamaya dair her şey için  duyulan özlemsel yapıda seyirciyi tatlı bir şaskınlığa sürüklemiştir.

‘Vanya ,Sonya,Maşa ve Spike ‘yönetmeni Yücel Erten’in izleyiciler içinde oturmuş olduğu koltuktan oyuncularla beraber sahnedeymiş şeklinde kendini  hissetmesi  ve almış olduğu yeni evin katkılarıyla kendini Kıbrıslı şeklinde görmesi gene yanında oturan gazetecinin profesyonelce yaklaşımı ile  eleştirmenin gazabından korunması gece süresince tatlı bir şakalaşmaya niçin olmuştur.

Tilbe Saran,Şerif Erol,Nesrin Kazankaya ile Cehov oyunlarına meydana getirilen göndermelerin uygar yorumlanması üstünden oluşturulan öykünün Gamze İpek,Doğan Akdoğan ve Başak Meşe ile gelişmesi ve  öykünün hüzünlü yalnızlığının komedisini izleyen seyirciyi mutlu etmiştir.

Tilbe Saran’ın inanılmaz oyunculuk performansını seyretmek enerjinin,doğallığın bıraktığı etkiden kurtulmanın zorluğunu ,Kıbrıs seyircisi de her canlının yaşayacağı muhteşem çaresizliği bu görkemli oyuncu karşısında yaşamıştır.
Şerif Erol’un Cehov kişilerine uygunluğu ve dingin oyunculuğu da seyircinin alkışlarının kendisi için gittikçe yükselmesine niçin olmuştur.

Gamze İpek’in deli halleri ile Doğan Akdoğan’ın başarının  seslerini duyduğumuz oyunculuğu gene  tüm başarının tamamlayıcı hallerinin öne çıkmış olduğu anların bütünün  de mühim ve  kuvvetli olmuştur.

TEŞEKKÜR ETMEK ÜZERİNE…

Sayın Harmancı başta olmak suretiyle Karabiber,Ummanel,Kanatlı,Çakır,Sözer,Hınçal,Yetkili,  en,Eseri,Cenup,Hatay-Yazgın, Erdil,Ersoy, Bozkurt,Alkaş, Belediye Orkestrası,Demir,Kanatlı,  olmak suretiyle festivalde alın teri döken her insana bu görkemli sanatla alakalı buluşmayı festival kapsamında gerçekleştirdikleri için  tesekkürlerimizi iletmek tatlı bir zorunluluk olmuştur.
OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKEZ OKUSUN HERKEZ IZLESIN. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir