Ana Sayfa / Galeri / 13. Akbank Kısa Film Festivali Başlıyor.

13. Akbank Kısa Film Festivali Başlıyor.

13. AKBANK KISA FİLM FESTİVALİ BAŞLIYOR

Beyazperde sanatı üstünde kısa filmlerin etkin rolünün bilinciyle, Türkiye’de bu alanda bir platform oluşturma hedefiyle başlamış olan alanında öncü etkinliklerden biri haline gelen Akbank Kısa Film Festivali, 13 – 23 Mart tarihleri içinde 13. kez düzenlenecek. 10 gün süresince yurt içi ve yurt dışından geniş katılımlı imalathane emekleri, söyleşileri ve yarışmalı bölümleriyle sinemaseverlere keyifle izleyecekleri bir program sunacak olan Festival, bu yıl ilk kez oluşturulan “FORUM” bölümüyle kısa filmlerin senaryo aşamasından desteklenmesi ve proje geliştirmeye yönelik eğitimler düzenlenmesini hedefliyor.

52 ülkeden toplam 1.055 kısa filmin başvurduğu 13. Akbank Kısa Film Festivali, “FESTİVAL KISALARI”, “DÜNYADAN KISALAR”, “KISADAN UZUNA”, “DENEYİMLER”, “BELGESEL SİNEMA”, “PERSPEKTİF”, “ÖZEL GÖSTERİM” ve “FORUM” bölümlerinden oluşuyor. Festival’de Cannes, Berlin, Venedik benzer biçimde dünyanın önde gelen film festivallerinde yarışmış birçok filmin de yer almış olduğu, 37 ülkeden toplam 101 film seyirciyle buluşacak.

13. Akbank Kısa Film Festivali, bu yıl geçtiğimiz yıl yaşamını kaybeden Abbas Kiarostami’nin sinemasını mercek altına alıyor. Festival kapsamında meşhur yönetmenin
10 Derste Beyazperde belgeseli gösterilirken, ek olarak sineması üstüne bir de söyleşi gerçekleştirilecek. Kiarostami’nin yakın dostu görüntü yönetmeni Seifollah Samadian ise BELGESEL SİNEMA bölümünün konuğu olacak. Samadian’ın Abbas Kiarostami ile ilgili yapmış olduğu 76 Dakika ve 15 Saniye belgeseli masterclass esnasında katılımcılarla buluşacak. Ek olarak
Abbas Kiarostami ile Martin Scorsese Marakeş’te filmi de BELGESEL SİNEMA bölümünde yer alacak.

DENEYİMLER bölümünde bu yıl, yönetmen Aslı Özge’nin bolca ödüllü ilk filmi Köprüdekiler ve son filmi Ansızın gösterilecek ve deneyimlerini aktaracağı bir söyleşi gerçekleştirilecek. Ek olarak gene DENEYİMLER bölümünde Krakow Film Festivali direktörü Krzysztof Gierat ile internasyonal film festivalleri üstüne bir söyleşi ile sinemaseverlerle buluşacak.

13. Akbank Kısa Film Festivali’nin KISADAN UZUNA bölümünde, yönetmeni Tayfun Pirselimoğlu’nun Venedik Film Festivali’nde gösterilen ilk kısa filmi Dayım ve ilk uzun metraj filmi Hiçbiryerde gösterilecek ve yönetmenle bir söyleşi gerçekleştirilecek.

Balkan ülkelerine ayrılan ÖZEL GÖSTERİM kısmı ise bu yıl iki yönetmeni ağırlıyor;
Istvan Kovacs ve Andrei Gruzsniczki.
13. Akbank Kısa Film Festivali’nin imalathane ve söyleşi programı da fazlaca varlıklı. Festival kapsamında; internasyonal alanda çalışmalarını sürdüren senaryo koçu ve yapımcı Esther Wouda, başarı göstermiş genç kurgucu Ümit Sakallıoğlu, oyuncu koçu Deniz Erdem, belgeselci ve eğitmen Semra Güzel Korver, beyaz perde ve tv makyajı alanında uzmanlaşmış Şerife Aydın Terler ve Sezen Türkyılmaz Çaka gerçekleştirecekleri imalathane emekleri ile deneyimlerini sinemaseverlerle paylaşacaklar. Ek olarak Şebnem Bozoklu, Settar Tanrıöğen ve Serkan Ercan ile “Oyuncu Gözüyle Kısa Film”, Seifollah Samadian, Rıza Oylum ve Farhad Eivazi ile “Abbas Kiarostami Sineması Üstüne”, yolu Akbank Kısa Film Festivali’nden geçen Cansu Boğuşlu, Mehmet Varlıklı ve Kuvvetli Yaman ile “Görüntü Yönetmenliği”, Mustafa Kara ve Selim Evci ile “Film Halletmeye Dair” başlıklı söyleşiler gerçekleştirilecek.

13. Akbank Kısa Film Festivali kapsamında düzenlenecek Ulusal ve Internasyonal Yarışma’da jüri tarafınca en iyi film olarak seçilecek yapımlar, Festival’in arkasından “Ödüllü Filmler Üniversitelerde” etkinliği kapsamında Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinde gösterilecek
.
13. Akbank Kısa Film Festivalihakkında detaylı data için:
www.akbankkisafilmfestivali.com ve www.akbanksanat.com adresleri ziyaret edebilirsiniz.

www.akbanksanat.com

Detaylı data için: Strateji Tanıtım Hacer Kalay hacerk@strateji.com 0212 275 01 45 Dahili:18

Akbank Sanat: www.akbanksanat.com
Feysbuk http://www.facebook.com/akbanksanat
Instagram http://instagram.com/akbanksanat
Twitter https://twitter.com/akbanksanat

Kaynak :

www.akbanksanat.com

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKEZ OKUSUN HERKEZ IZLESIN. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir