Ana Sayfa / Akustik / 10 Maddede Coldplay’in Solisti: Chris Martin

10 Maddede Coldplay’in Solisti: Chris Martin

1996 senesinde kurulmuş ve bu zamana kadar en sevilen müzik gruplarından biri olmayı başarmış Coldplay grubunun solisti ve bu grubun oluşmasının en büyük etkeni olan Chris Martin ile karşınızdayız. İşte Chris Martin hakkında bilmeniz gerekenler… İyi okumalar!

1. Gerçek adıyla Christopher Anthony John “Chris” Martin; 2 Mart 1977’de İngiltere’de dünyaya geldi. İngiliz şarkıcı-şarkı yazarı, piyanist, gitarist ve vokalistliğini yapmış olduğu Coldplay grubunun kurucularındandır.

2. Chris Martin, University College London’dan Antik Dünya Emek harcamaları Kısmı’nden mezun oldu. Üniversitedeyken gelecekteki Coldplay grup arkadaşları Jonny Buckland, Will Champion ve Guy Berryman‘la tanıştı.

3. Coldplay 1996 senesinde kuruldu. Sadece orijinal adı değildi. Başlangıçta Pectoralz deniyordu ve ondan sonra Starfish olarak değiştirildi. “Coldplay” adı, o bölgede talebe olan Tim Crompton tarafınca önerildi.

4. Martin ve Coldplay’i etkileyen en mühim grup, İskoç rock grubu Travis oldu.

5. Martin, hem de bir solo artist olarak Embrace “Gravity” ve Jamelia (“See It in a Boy’s Eyes” Coldplay’in yapımcısı Rik Simpson ile beraber yazıldı.) şarkılarının yazılmasında ve bestelenmesinde de vazife aldı.

6. Chris Martin, 2004’ün sonlarında, Band Aid 20 grubunun “Do They Know It’s Christmas?” single’ında vokaller içinde yer aldı.

7. Chris Martin, Başkan George W. Bush ve Irak’taki savaşın sesli eleştirmeniydi.

8. Chris Martin, 2003 senesinde Coldplay’in bir konseri sonrasında tanıştığı kadın oyuncu Gwyneth Paltrow ile evliliğe ilk adımını attı. Martin, Paltrow’un babası öldüğü vakit onu daha iyi hissettirmek için “Fix You” şarkısını yazdı.

9. Chris, şimdiye kadar yazılan en güzel şarkının “Nightswimming” bulunduğunu söylüyor.

10. Chris Martin’in Oasis ve Muse, İrlanda pop grubu Westlife, İngiliz pop grupları Girls Aloud ve Take That ve Kanada indie rock grubu Arcade Fire hayranı olduğu biliniyor.

Son olarak listemizi Coldplay’in bir şarkısıyla bitirelim.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir