Ana Sayfa / Akustik / 10 Ayrı Ülkeden 10 Muhteşem Kadın Sesi

10 Ayrı Ülkeden 10 Muhteşem Kadın Sesi

Müzik evrenseldir. Bunun en mühim kanıtı ise asla bilmediğimiz dildeki bir şarkının bizlere hissettirmeyi başardıklarıdır. Kimi zaman sözlerini anlamadığımız bir şarkı bizi hüznün derinliklerine doğru sürüklerken; kimi zaman içimizi huzurla doldurabilir. Bu gerek o şarkıyı söyleyen kişinin ses tonu; gerekse şarkının içindeki enstrümanlar ve notalar sayesindedir. Size değişik duygular hissedeceğiniz, dilini anlamasanız bile fazlaca şey anlatacak; 10 değişik ülkeden 10 güzel hanım sesi derledik. Keyifli dinlemeler.

1) Ólöf Arnalds – Ég Umvef Hjarta Mitt (İzlanda)

2007 senesinde Vig og Vig albümünü çıkaran, daha ilkin birçok grupla beraber çalışan İzlandalı müzisyenin; ruhunuzun derinliklerine dokunacak, sözlerini anlamasanız dahi sizi fazlaca etkilemeyi başaracak şarkısı ”kalbimi örttüm”. Ek olarak Björk’ün eşlik etmiş olduğu görkemli şarkı Surrender‘ı da dinlemelisiniz.

2) Elena Ledda – Pesa (İtalya)

İlk albümünü 1979 senesinde ”Ammentos” adıyla çıkaran Soprano kökenli sanatçı, Sardinya müziğinin mühim temsilcilerindendir. Konser albümleri de dahil 11 tane albümü bulunan müzisyenin bu şarkısı; size aşkı hissettirecek ve tüylerinizi diken diken edecek güzellikte.

3) Garmarna – Herr Mannelig (İsviçre)

1990 senesinde İsviçre’de kurulan, kariyerlerinin başlangıcında daha fazlaca halk müziği tarzında şarkılar yaparken ilerleyen albümlerinde folktronika tarzını benimseyen grubun vokalistliğini; 1993 senesinde gruba katılan ve bununla beraber kemancı olan Emma Härdelin üstlenmiştir. Aslına bakarsak Haggard grubuna ilişik olan Herr Mannelig bir İsveç türküsüdür. Neredeyse yüzlerce coverı bulunan türkü bir dağ trolünün, şövalye Mannelig’e evlenme teklifi etmesini ve karşılıksız aşkını özetleyen bir Ortaçağ hikâyesidir. Sizi fazlaca değişik bölgelere götürecek bu görkemli şarkının Haggard versiyonunu da buradan dinleyebilirsiniz.

4) Souad Massi – Le Bien et le Mal (Cezayir)

Fransızca, Arapça ve Berberice başarı göstermiş şarkıları bulunan bununla beraber gitarist ve söz yazarı olan Cezayirli müzisyen kariyerine politik rock grubu Atakor ile adım atmıştır. Ağırlıklı olarak Fransızca ve Arapça şarkılar meydana getiren sanatçının Deb albümüne ilişik bu şarkısı içinizi huzurla dolduracak.

5) Marjan Farsad – Setareye Soheil (İran)

Tahran doğumlu söz yazarı, müzisyen bununla beraber animatör ve illüstratör olan sanatçının; 2014’te çıkardığı Blue Flowers adlı albümüne ilişik dinlemeye doyamayacağınız şarkısı. Ek olarak klibini kendisinin hazırladığı Khooneye Ma adlı güzel şarkıya da buradan ulaşabilirsiniz.

6) Helene Bøksle – Elverhøy (Norveç)

1981, Frydnes doğumlu, bununla beraber oyuncu olan müzisyenin 2006’da çıkardığı Elverhøy albümünden, aynı adı taşıyan; keman sesinin içinize işleyeceği şarkısı.

7) Mariza – Meu Fado Meu (Portekiz)

19. yüzyıldan beri mevcud Portekiz halk müziği türü Fado tarzında şarkılar meydana getiren Mozambik doğumlu müzisyenin en hususi eserlerinden.

8) Guadalupe Pineda – Historia de un Amor (Meksika)

22 tane albüme haiz olan, 1955 Guadalajara doğumlu sanatçının ”bir aşk hikâyesi” adlı güzel şarkısı.

9) Rasha Rezk – Yemken Law (Suriye)

1976’da Şam’da doğan, popüler çizgi filmler için söylediği Arapça temalı şarkılarla tanınan söz yazarı ve bestecinin vokalistliğini üstlendiği; Khaled Mouzanar’ın bestelediği, Et maintenant on va où filminin soundtracki olan enfes şarkı.

10) Nana Mouskouri – Que Je Sois Un Ange (Yunanistan)

Onlarca albüm; yüzlerce altın, gümüş, platin plağın sahibi, 1934 doğumlu, bununla beraber Cem Karaca ile düeti bulunan müzisyen. Söylediği bu şarkı sizin için zamanı durduracak. Ek olarak şarkının fazlaca sevilen Nym versiyonunu da buradan dinleyebilirsiniz.

Bonus: Gökyüzü Moritz – Özlem (Türkiye)

1956 senesinde Ankara’da doğan, İstanbul ve Berlin içinde yaşayan sanatçı, 1981 senesinde işçi kadınlardan oluşan bir koro kurmuş ve yönetmiştir. Muhteşem bir sese haiz olan sanatçının Efsaneleşmiş Hanımlar adlı albümündeki bu şarkısı kalbinizi paramparça edecek.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir